Kazimierz PACEWICZ

502.32

UŁAN 2 PUŁKU KRÓLESTWA KONGRESOWEGO

Olej, płótno; 50,5 x 40,5 cm

Kazimierz PACEWICZ
1895 Prużana – 1974 Penley
Malarz. Oficer artylerii wojska polskiego. W styczniu 1918 wstąpił do I Korpusu Polskiego w Rosji do 2 brygady Kawalerii.  Po rozwiązaniu korpusu wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej na Ukrainie. Został komendantem oddziału wywiadowczego. Został ranny podczas bitwy pod Brodami. W listopadzie tego roku wstąpił do Wojska Polskiego. Studiował malarstwo w Krakowie u Pankiewicza, lecz obrał karierę wojskową. 3 maja 1922 został zweryfikowany w stopniu kapitana. Pełnił służbę w 5 Dywizjonie Artylerii Konnej. Z chwilą rozpoczęcia II wojny przebywał wraz z żoną w Paryżu, skąd przedostał się w roku 1940 do Anglii.  Po jego śmierci małżonka przekazała znaczną część dzieł artysty do polskich muzeów, szczególnie do Muzeum w Siedlcach.