Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Marcello Bacciarelli

Kiedy obrazy Marcello Bacciarelli trafiają na aukcje wiadomym jest, że osiągną ceny wręcz niewyobrażalne. 12 grudnia 2019 roku Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym został wylicytowany za 500 000 złotych. Dzieła Bacciarelliego to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki – kolekcjonerów i koneserów, jak również osób interesujących się sztuką w celach inwestycyjnych. I choć zdarza się to nieczęsto, jest nam niezwykle miło, że możemy zaprosić Państwa do udziału w aukcjach, na których licytujemy płótna tego wielkiego artysty.

Aukcje Domu Aukcyjnego Ostoya organizujemy w trybie stacjonarnym, jak również jako aukcje internetowe. Oferentów, którzy planują udział w aukcji online zachęcamy do uprzedniego zapoznania się z eksponatami w Galerii Zajączka w Warszawie.

Marcello Bacciarelli – Obrazy i Twórczość

Włoski malarz, przedstawiciel baroku i klasycyzmu, od 1756 roku artystycznie czynny w Polsce, od 1766 roku nadworny malarz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na polecenie monarchy Marcello Bacciarelli stworzył program Akademii Sztuk Pięknych, oświeceniowej uczelni, która miała powstać w Warszawie, a która nie powstała z powodu braku funduszy.

Początkowo Bacciarelli malował głównie portrety oraz obrazy o tematyce alegorycznej. W jego twórczości dominował portret. Portretów samego Stanisława Augusta wykonał ponad 30. Bacciarelli portretował również członków najbliższej rodziny monarchy oraz wykonał liczne studia portretowe polskiej arystokracji.

Obrazy Bacciarelliego, których artysta namalował łącznie 203, znajdują się w wielu muzeach oraz zabytkowych obiektach. Można je podziwiać m.in.: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Ujazdowskim, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Diecezjalnym w Przemyślu, Muzeum Krajoznawczym w Białej Cerkwi na Ukrainie. Obraz pt. Sala Bacciarellego można zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie. Część dzieł znajduje się natomiast w rękach prywatnych kolekcjonerów.