Polecane produkty
Urządzenie wywodzi się z kultury Bliskiego Wschodu, a szczególnie typowe jest dla Rosji czy dawnej Persji, choć ślady po podobnych konstrukcjach można znaleźć także na terenach współczesnej Grecji czy Włoch. Tradycyjny, używany od lat samowar rosyjski składa się z kociołka, przez który przechodzi pionowo rura na opał – najczęściej jest to węgiel drzewny. Oprócz tego klasyczna konstrukcja musi być wyposażona w boczne uchwyty, kranik do spuszczania wody i tak zwany czajnik na esencję. Narodziny tego akcesorium nastąpiły w XVIII wieku, podczas gdy w Polsce pojawiło się najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku. Z ust wielu specjalistów można usłyszeć, że w XIX wieku sprzęt ten wręcz zadziwiał swoją technologiczną przełomowością.
Najbardziej znana fabryka, w której produkowano te wyjątkowe urządzenia, mieści się w rosyjskim mieście Tuła, gdzie znajduje się również ich największe na świecie muzeum. Stare samowary na węgiel stały się popularne w całej wschodniej Europie przełomu XIX i XX wieku wieku na co niewątpliwy wpływ miała fascynacja literaturą i sztuką imperium Romanowów.
Oprócz klasycznego przeznaczenia przedmioty te cechuje niezwykła finezja wykonania i bogatymi zdobieniami. Początkowo wykonywane były ze srebra, które zastąpiły z czasem mosiądz, miedź i brąz. Wielkość starego samowaru, ornamentyka i cena świadczyły o zamożności domu. Znawcy tematu są w stanie na pierwszy rzut oka odróżnić urządzenie wykonane w tulskiej fabryce od tego z Petersburga, Moskwy lub innych krajów.
Wyjątkowy kształt oraz możliwość praktycznego wykorzystania podczas uroczystości rodzinnych czy przyjęcia na świeżym powietrzu sprawia, że stary samowar na węgiel zyska drugie życie. Będzie piękną i niebanalną ozdobą kominka lub narożnej półki w salonie. Urok tego przedmiotu dostrzegło również wielu właścicieli kawiarni i restauracji, w których często można spotkać to rosyjskie urządzenie będące dekoracją baru. Ale sama możliwość rozpalenia węgla i zaparzenia w tradycyjny sposób herbaty jest wyjątkową przyjemnością, jaką doceni każdy właściciel tego urządzenia.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że inwestycja w działa sztuki to doskonała alternatywa dla tradycyjnych depozytów bankowych czy ryzykownych działań na giełdzie. Oryginalny, rosyjski samowar na węgiel jest atrakcyjnym sposobem na lokatę kapitału, a w dodatku efektownie ozdobi wnętrze mieszkania. Ceny produktów w naszym domu aukcyjnym są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma przede wszystkim data produkcji, wielkość oraz ornamentyka. Kupujący znajdzie u nas tylko tradycyjne urządzenia na węgiel oraz ma gwarancję ich oryginalnego pochodzenia i zapewnia w przyszłości szybką sprzedaż.
Największą popularnością cieszą się obecnie elektryczne samowary, które są zdecydowanie prostsze w obsłudze, ale też pozbawione majestatyczności, tak specyficznej dla obsługi tradycyjnego modelu rosyjskiego. Współczesny sprzęt elektryczny świetnie spisuje się w hotelach czy restauracjach, jednak dla miłośników historii przedstawia niewielką lub wręcz żadną wartość. Inaczej jest w przypadku oferowanych zabytkowych odmian, które idealnie wpisują się w preferencje kolekcjonerów.
Wyświetlanie 1–15 z 24 wyników
462. SAMOWAR, Rosja, Tuła, Saliszczew, pocz. XX w.
300.00 złSAMOWAR Z TACĄ, Rosja, Tuła, Woroncow, k. XIX w.
708.00 złSAMOWAR Z TACĄ I OCIEKACZEM, Rosja, Tuła, Sergiej Rudakow, po 1854
2,360.00 złSAMOWAR Z TACĄ I OCIEKACZEM, Rosja, Tuła, Sergiej Rudakow, po 1854
Mosiądz, drewno (uchwyty) wys. 51 cm
SAMOWAR Z TACĄ I OCIEKACZEM, Rosja, 2 poł. XIX w.
708.00 zł357. SAMOWAR, Rosja, Tuła, I. F. Kapyrzin, po 1904
300.00 zł355. SAMOWAR, Rosja, Tuła, Fabryka Spadkobierców Wasilija Stiepanowa Bataszewa, pocz. XX w.
300.00 zł355. SAMOWAR, Rosja, Tuła, Fabryka Spadkobierców Wasilija Stiepanowa Bataszewa, pocz. XX w.
Kształt jajowaty
354. SAMOWAR typu kieliszek, Rosja, pocz. XX w.
200.00 zł354. SAMOWAR typu kieliszek, Rosja, pocz. XX w.
Mosiądz, niklowanie, drewno (uchwyty), wys. 50 cm
SAMOWAR, Rosja, Tuła, Bracia Szemarin, pocz. XX w.
460.00 złSAMOWAR, Rosja, Tuła, Bracia Szemarin, pocz. XX w.
Mosiądz niklowany, drewno (uchwyty), wys. 44,5 cm
SAMOWAR, Rosja, Tuła, Bracia Bataszew, pocz. XX w.
920.00 złSAMOWAR, Rosja, Tuła, Bracia Bataszew, pocz. XX w.
Mosiądz niklowany, drewno (uchwyty), wys. 42,5 cm
SAMOWAR – KULA (PAJĄK), Rosja, Tuła, Bataszew lub Woroncow, 2 poł. XIX w.
6,900.00 złSAMOWAR – KULA (PAJĄK), Rosja, Tuła, Bataszew lub Woroncow, 2 poł. XIX w.
Mosiądz, drewno (uchwyty), wys. 44 cm
SAMOWAR, Rosja Tuła, Fabryka Jegora Wanykina, ok. 1900
2,070.00 złSAMOWAR, Rosja Tuła, Fabryka Jegora Wanykina, ok. 1900
Mosiądz niklowany, drewno (uchwyty), wys.56 cm
SAMOWAR Z TACĄ I OCIEKACZEM, Rosja, XIX/XX w.
1,495.00 złSAMOWAR SPIRYTUSOWY, Rosja, XIX/XX w.
1,610.00 złSAMOWAR SPIRYTUSOWY, Rosja, XIX/XX w.
Mosiądz niklowany, drewno (uchwyty), wys. 48 cm
W podstawie zbiornik na spirytus
SAMOWAR KULA, Rosja, 2 poł. XVIII
4,370.00 złSAMOWAR-MINIATURKA, 1 poł. XX w.
100.00 złSAMOWAR-MINIATURKA, 1 poł. XX w.
Biały metal niklowany, mosiądz (kurek), drewno czernione (uchwyty), wys. 22,5 cm
Brak pokrętła