Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Matejko Obrazy

Jan Alojzy Matejko – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, filozof. Urodzony 24. czerwca 1838 roku w Krakowie, zmarły 1. listopada 1893 roku również w Krakowie.

Jan Matejko jest autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy w historii, a jego obrazy to prawdziwa gradka dla kolekcjonerów sztuki.

Obrazy Matejko – twórczość najwybitniejszego polskiego malarza

W młodości Jan Matejko przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków podczas Wojny Ludów, a później powstanie styczniowe. Te doświadczenia przyczyniły się do porzucenia przez artystę malarstwa religijnego i poświęcenia się malarstwu historycznemu. Historia była obsesją malarza, a jako że nie był w stanie o niej ani pisać, ani opowiadać postanowił ją malować. Autorowi zarzucano zbyt „luźne” luźne podejście do wydarzeń historycznych. Sam zainteresowany traktował jednak swoje malarstwo jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju.

To, co wyróżniało płótna Matejki to nie tylko wielki kunszt oraz doskonały warsztat malarski, ale przede wszystkim „filmowość”, z jaką ujmował historię. Jego płótna to kadrowane, spiętrzone i przepełnione namiętnością obrazy. Sam artysta wyróżniał się skłonnością do komponowania tłumnych i wielopostaciowych scen, często rozwiniętych panoramicznie. Sceny na obrazach Matejki nierzadko rozgrywały się w tle pozbawionej głębi przestrzeni pierwszego planu, co dodawało im dramaturgii i podkreślało skalę ekspresji.

Matejko – obrazy na Aukcjach Domu Ostoya

Możliwość oferowania kolekcjonerom dzieł tak wybitnego polskiego malarza to niezwykły zaszczyt i niemała przyjemność. Zawsze, kiedy na naszej licytacji gościmy dzieła Jana Matejki czujemy się bardzo dumni i z radością przekazujemy płótna w ręce szczęśliwych nabywców. W ofercie naszego Domu Aukcyjnego znajdziecie Państwo również obrazy Kossaka oraz obrazy Malczewskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bieżąca ofertą oraz dziełami, które będziecie Państwo mogli nabyć już na najbliższej aukcji.