Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Malczewski Obrazy

Jacek Malczewski – polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Urodzony 14. lipca 1854 roku w Radomiu, zmarły 8. października 1929 roku w Krakowie.

Malczewski to nazwisko znane i powszechnie cenione na rynku sztuki. Sam autor uznawany jest za najwybitniejszego malarza swoich czasów. Uznaje się go również za założyciela polskiego symbolizmu w malarstwie na przełomie XIX i XX wieku. Jego płótna charakteryzuje wielka wrażliwość oraz poczucie patriotyzmu, zaszczepione w artyście jeszcze w okresie dziecięcym.

Obrazy i symbolizm Malczewskiego

Obrazy Jacka Malczewskiego przepełnione są symbolizmem, a także podniosłym patriotycznym nastrojem. Inspirowały go literatura, mitologia i biblia. W jego twórczości niejednokrotnie pojawiał się motyw śmierci. Malczewski tworzył liczne portrety autoportrety. Jego znakiem rozpoznawczym było mistrzostwo w łączeniu wyrafinowanego i stonowanego malarstwa z brutalnym kontrastem. To wszystko sprawiło, że Malczewski już w okresie największej swojej aktywności artystycznej był cenionym artystą i zdobywał liczne nagrody. Po jego śmierci obrazy osiągały znaczne ceny sprzedaży, których wielokrotności osiągają podczas współczesnych aukcji dzieł sztuki.

Jacek Malczewski zyskał sławę i uznanie jeszcze za życia. Otaczał się licznym gronem uznanych artystów, angażował w edukację młodzieży oraz kobiet, którym odmawiano nauki na szczeblu wyższym. Do 1914 roku pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. Przez znaczą część życia malarz borykał się z problemem pogarszającego się wzroku, który to utracił przed śmiercią. Jednak problemy ze wzrokiem nie powstrzymały go od tworzenia sztuki i zachowania wierności własnym ideałom.

Jacek Malczewski – obrazy na Aukcjach Domu Ostoya

Obrazy Malczewskiego znajdują się w kolekcjach licznych instytucji, w związku z czym płótna tego wybitnego artysty nie często trafiają pod przysłowiowy młotek, a kiedy już tak się dzieje osiągają ceny wręcz niewyobrażalne. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że nasz Dom Aukcyjny miewa przyjemność licytowania dzieł prekursora polskiego symbolizmu. Aukcje Domu Aukcyjnego Ostoya, na których pojawia się nazwisko Jacek Malczewski wzbudzają powszechnie zainteresowanie koneserów sztuki, kolekcjonerów oraz miłośników symbolizmu.

Aukcje organizujemy w trybie stacjonarnym i online, dzięki czemu do uczestnictwa możemy zaprosić zarówno osoby mieszkające w Warszawie i okolicy, jak i kolekcjonerów sztuki z całego świata. Wszystkie obrazy wystawiane na naszych aukcjach, w tym płótna sygnowane przez Jacka Malczewskiego możecie Państwo obejrzeć w Galerii Zajączka w Warszawie.

Licytujemy również obrazy Matejki, obrazy Kossaka czy obrazy Kantora.