Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Stanisław Wyspiański

Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański – napisać o nim, że był malarzem to zbyt mało. Urodzony 15 stycznia 1869 roku w Krakowie Stanisław Wyspiański był literatem i artystą wizualnym. Szerokiej publiczności dał się poznać jako dramaturg, poeta, malarz, grafik, architekt, a nawet projektant mebli. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim.

Pierwsze znane dzieła Wyspiańskiego to rysunki – autoportret z 1890 roku, szkice z podróży po Polsce i Europie. Później artystka skupił się na roślinach, tworząc zielnik. W jego twórczości plastycznej dominowały pastele. Pierwsze tworzył w latach 1890-1894 ukazując w ten sposób postaci ludzkie. Wyspiański malował członków rodziny, przyjaciół, artystów – m.in.: Kazimierza Lewandowskiego, Jacka Malczewskiego, Elizę Pareńską, Kryształowiczów, Ludwika Solskiego, Irenę Solską, Jana Stanisławskiego. W jego twórczości charakterystyczne były plamy barwne, które artysta zamykał wyraźnym konturem. Obrazy Stanisława Wyspiańskiego często przedstawiały postaci w nieupozowanych sytuacjach, w szczególności dzieci malarza.

Obrazy Wyspiańskiego to nie tylko portrety. Artysta obrazował widoki Krakowa, także w technice olejnej. Na płótnach przedstawiał Planty z chochołami, Wisłę, Rudawę, chaty w Grębowie, a pod koniec życia widoki z okna swojej pracowni.

Stanisław Wyspiański – Obrazy i aukcje

Nazywany artystą totalnym Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki. Swoje dzieła realizował z wielką odwagą i rozmachem. Charakterystyczny styl Wyspiańskiego jako malarza jest powszechnie rozpoznawalny. Obrazy artysty są od lat poszukiwanie przez kolekcjonerów i koneserów sztuki. Zdobią prywatne kolekcje, możemy je podziwiać w muzeach.

Dom Aukcyjny Ostoya zaprasza na aukcje miłośników sztuki poszukujących tak wybitnych prac Stanisława Wyspiańskiego, jak i dzieł innych malarzy. Nasze aukcje to okazja do wzbogacenia osobistej kolekcji o unikalne płótna. Z wszystkimi dziełami oferowanymi podczas licytacji możecie się Państwo zapoznać osobiście w Galerii na Freta.