Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Roy Lichtenstein

Zapamiętany w historii sztuki współczesnej jako Ojciec Pop-Artu swoją przygodę z malarstwem rozpoczął od hobbistycznego szkicowania portretów muzyków na koncertach jazzowych – Roy Lichtenstein to artysta inspirujący się komiksem, animacją, plakatami reklamowymi i technologią druku. Jego ikoniczny styl stanowi wypadkową wszystkich tych inspiracji, a dla miłośników sztuki jest najbardziej charakterystyczną wizytówką amerykańskiego artysty.

Początkowo swoje obrazy Lichtenstein tworzył pod wpływem kubizmu i abstrakcjonizmu, inspirował się amerykańską historią i folklorem. Pop-art, z którym jest obecnie najbardziej utożsamiany stanowił wyłącznie epizod w bogatej twórczości artysty. Znakiem rozpoznawczym artysty jest tworzenie w technice Ben-Day, która wywodzi się z XIX-wiecznej poligrafii. Technika polega na zadrukowaniu papieru kropkami w odpowiednio dobranych kolorach, rozmiarach i rozmieszczeniu względem siebie. Oglądane z pewnej odległości kropki tworzą złudzenie optyczne, w wyniku którego widzimy pożądany przez projektanta obraz.

Lichtenstein – Obrazy i emocje

Charakterystyczne dla twórczości Lichtensteina było przekazywanie emocji w sposób nieoczywisty. Autor inspirował się komiksami o tematyce romantycznej i wojennej, w których odnajdywał echa własnych doświadczeń. Zestawiając emocjonalne sceny z użytkową estetyką Lichtenstein tworzył sztukę, w której uczucia wybrzmiewały szczególnie mocno. Dzieła Drowning Girl oraz Whaam! Stanowią tego najlepszy przykład.

Roy Lichtenstein – Obrazy i aukcje

Charakterystyczny styl artysty sprawia, że obrazy i grafiki Lichtensteina są rozpoznawane także przez mniej wprawionych znawców sztuki współczesnej. Prace artysty są od lat poszukiwane przez kolekcjonerów. Zdobią prywatne kolekcie i muzea, a kiedy któraś trafia na aukcje wiadomym jest, że osiągnie odpowiednią cenę.

Dom Aukcyjny Ostoya zaprasza koneserów sztuki i kolekcjonerów, a także osoby traktujące sztukę w kategoriach inwestycji do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Wszystkie obrazy, grafiki, szkice, które licytujemy na naszych aukcjach prezentujemy w Galerii na Freta. Zachęcamy do osobistego zapoznania się ze zbiorami. Przypominamy również, iż w aukcjach Domu Ostoya możecie Państwo uczestniczyć osobiście, jak również składać oferty zdalnie.