Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Pablo Picasso – Obrazy i Twórczość

Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta. Jeden z twórców nurtu malarstwa znanego kubizmem, który nie przestaje fascynować i inspirować. Pablo Picasso to autor, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego nazwisko słyszał każdy i niemal każdy potrafi wskazać choć jedno dzieło hiszpańskiego malarza.

Talent młodego Pablo Picasso został odkryty przez jego ojca. Już od najmłodszych lat chłopiec przejawiał uzdolnienia malarskie i plastyczne. Najpierw kształcił się w Hiszpanii, następnie w Paryżu. To w Paryżu zetknął się z postimpresjonizmem, który miał duży wpływ na jego twórczość.

Od 1907 roku Palbo Picasso rozpoczął twórcze eksperymenty i geometryzacją i uproszczeniem formy. Tak inspiracje wpływem Paula Cezanne oraz sztuką iberyjską i afrykańską dały początek kubizmowi, którego zasady analityczne, hermetyczne i syntetyczne skrystalizowały się nieco później w wyniku współpracy Picasso z Georges’em Brakiem.

Aukcje

Pablo Picasso jest częstym gościem aukcji, aczkolwiek rzadko pod przysłowiowy młotek trafiają jego obrazy. Najczęściej mamy przyjemność licytować ryciny (także sygnowane ręcznie przez artystę), akwaforty, litografie oraz ceramikę. Dzieła Picassa na aukcjach osiągają bardzo różne ceny od kilku tysięcy PLN, po kilkaset tysięcy PLN. Zależy to w głównej mierze od techniki wykonania dzieła, a w przypadku grafik i ilustracji osobistej sygnatury autora. Obrazy natomiast uzyskują ceny wręcz astronomiczne.

W 2004 roku dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz Chłopiec z fajką (1905) za 126,4 mln dolarów. Dwa lata później ten sam dom aukcyjny sprzedał obraz Dora Maar z kotem (1941) za 107,9 mln dolarów, a w roku 2015 obraz Przepiękny Dom za 164,4 mln dolarów. Nie bez powodu twórczość Pablo Picasso jest co roku umieszczana w zestawieniach dzieł sztuki o najwyższej wartości.

Dom Aukcyjny Ostoya ma przyjemność proponować Państwu zakup dzieł Palba Picassa. Nasze aukcje organizujemy w trybie stacjonarnym i online. Osoby zainteresowane zdalnym udziałem w aukcjach zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z licytowanymi eksponatami w Galerii Zajączka w Warszawie.