Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Edward Dwurnik

Edward Dwurnik – urodzony w 1943 r. w Radzyminie, zmarł 28.10.2018 r. w Warszawie. Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Artysta zmienny i nieprzewidywalny, niepokorny i prowokacyjny obdarzony diabelskim poczuciem humoru.

Edward Dwurnik należał do czołówki polskich artystów, zajmujących się głównie malarstwem i grafiką. Artysta był obserwatorem i komentatorem otaczającego świata. Jego dzieła zawsze wyróżniały się głębokim zaangażowaniem społeczno-politycznym w bieżącą sytuację w naszym kraju.

Edward Dwurnik - obrazy i rysunki

Na twórczość Edwarda Dwurnika składa się ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków, które sam artysta precyzyjnie opisywał i katalogował. W jego pracach przeważała tematyka polityczna, mocno komentująca otaczającą go rzeczywistość, w tym na przykład okres stanu wojennego. Uwielbiał motywy społeczne. Często w swoich obrazach ujmował sytuacje lub postaci typowe dla okresu PRL-u. Artystę można uznać za jednego z najlepszych obserwatorów ludzkich zachowań, ponieważ potrafił je dokładnie analizować. Wydobywał w swoich obrazach na powierzchnię najmniej chwalebne elementy, które przedstawiał w krzywym zwierciadle malarskiej satyry. Na uznanie zasługują obrazy przedstawiające widoki miast, widziane z lotu ptaka.

Dowodem docenienia przez widzów i krytyków jego prac są liczne nagrody, w tym między innymi: nagroda im. Cypriana Kamila Norwida (1981), Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) oraz Nagroda Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Zaangażowanie społeczne, sięganie po znane motywy i przekształcanie ich na swój własny, indywidualny sposób sprawiły, że dzieła Edwarda Dwurnika należą do szczególnie popularnych i wciąż poszukiwanych na rynku sztuki. Jego obrazy na sprzedaż znajdują się w większości prestiżowych, polskich galerii sztuki nowoczesnej. Zdobią też ściany najważniejszych muzeów sztuki w naszym kraju.

Edward Dwurnik – Aukcje

Aukcje z udziałem obrazów i rysunków Edwarda Dwurnika są niezwykle popularne wśród miłośników polskiej sztuki współczesnej, jak również zagranicznych kolekcjonerów. Mając to na uwadze jest nam szczególnie miło oferować Państwu możliwość licytacji dzieł tego wybitnego malarza i grafika. Aukcje, na których licytujemy obrazy i grafiki Edwarda Dwurnika odbywają się w trybie stacjonarnym oraz online, dzięki czemu oferty zakupu możecie Państwo składać z dowolnego miejsca w kraju i na świecie. Tych z Państwa, którzy mają możliwość przyjazdu do Warszawy zachęcamy do zapoznania się z licytowanymi obrazami oraz pozostałymi dziełami sztuka w Galerii Zajączka.

Dom Aukcyjny Ostoya serdecznie zachęca również do zapoznania się z obrazami Jacka Laskowskiego.