Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Aleksander Gierymski

Urodzony w 1850 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Rzymie. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu, prekursor luministycznych i kolorystycznych eksperymentów w malarstwie polskim końca XIX wieku – tak przedstawiany jest Aleksander Gierymski, autor płócien takich, jak „Żydówka z pomarańczami”, „W altanie” czy „Święto Trąbek”.

Aleksander Gierymski rozpoczął naukę w warszawskiej Klasie Rysunkowej, zapewne pod kierunkiem Rafała Hadziewicza. Studia kontynuował w latach 1868-1869 w Monachium u Georga Hiltenspergera, Alexandra Strähubera i Hermanna Anschütza. Zaś w latach 1870 – 1872 w klasie kompozycji Karla Piloty’ego. W 1869 wspólnie z bratem uczęszczał do prywatnej pracowni Franza Adama.

Obrazy z najświetniejszego okresu twórczości

Najświetniejszy okres twórczości Gierymskiego przypadł na lata 1879-1888. W tym czasie artysta mieszkał w Warszawie, gdzie związał się z grupą młodych literatów i malarzy pozytywistów. Obrazy Gierymskiego z tego okresu prezentują niezwykle realistyczne sceny z życia biedoty Powiśla i Starówki. Niestety ówczesna twórczość artysty nie znalazła dostatecznego zrozumienia w społeczeństwie, co przyczyniło się do wyjazdu Gierymskiego z kraju. W roku 1888 Aleksander Gierymski opuścił Warszawę i Polskę. Osiadł we Włoszech, gdzie dalej tworzył.

Artysta pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę – dzieła unikalne, które stanowią realistyczny zapis życia społeczeństwa. W swojej twórczości Gierymski nie poszukiwał wyłącznie ciekawych kompozycji, przeciwnie często dotykał tematów trudnych.

Aleksander Gierymski – obrazy i aukcje

Obrazy sygnowane nazwiskiem Aleksander Gierymski cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów uczestniczących w aukcjach organizowanych przez Dom Aukcyjny Ostoya. Aukcje Domu Aukcyjnego Ostoya to niepowtarzalna okazja do tego, aby wzbogacić swoją kolekcję o obrazy cenionych i poszukiwanych artystów.

Licytujących zachęcamy do osobistego zapoznania się z oferowanymi płótnami. Wszystkie obrazy, oczekujące na swoje aukcje prezentujemy w Galerii na Freta. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.