Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Piet Mondrian

Obok Kandinskiego i Malewicza uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu, holenderski malarz, współzałożyciel grupy artystycznej De Stijl – Piet Mondrian, a właściwie Pieter Cornelis Mondriaan to twórca neoplastycyzmu postulującego w malarstwie abstrakcję geometryczną.

Na początku swojej kariery Mondrian malował w duchu holenderskiego naturalizmu i symbolizmu, w późniejszych pracach obserwujemy wpływy fowizmu i impresjonizmu. Następnie artysta zainteresował się kubizmem, redukując obiekty do abstrakcyjno-geometrycznego schematu. Ostatecznie zaczął tworzyć zrównoważone kompozycje, złożone z układów pionów i poziomów, podporządkowanych regularnej siatce geometrycznych podziałów.

Neoplastycyzm w twórczości Mondriana

Twórczość Mondriana od inspiracji kubizmem po rozwój neoplastycyzmu ewoluowała stopniowo. W procesie upraszczania podziałów i ograniczania ilości pól artysta początkowo malował kompozycje o dużych, pustych polach, ograniczonych czarnymi liniami i niewielkimi, kolorowymi polami. Następnie tworzył obrazy z dwoma prostopadłymi liniami, w późniejszych pracach pionową linię przecinały dwie poziome. Ograniczeniu podlegała również kolorystyka – w swoich pracach wykorzystywał tylko trzy kolory bazowe, najpierw na szarym, później na białym tle. W ostatnim okresie twórczości czarne linie na obrazach zastąpił liniami składającymi się z kolorowych kwadracików.

 

Piet Mondrian – obrazy i aukcje

Malarstwo Pieta Mondriana wywarło wpływ na rozwój abstrakcji w malarstwie, jednocześnie nie pozostając bez wpływu na architekturę XX wieku. Jego prace są od wielu lat poszukiwanie przez kolekcjonerów i miłośników sztuki. Obrazy i kompozycje Mondriana zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne. Kiedy trafiają na aukcję wzbudzają powszechnie zainteresowanie, także wśród klientów Domu Aukcyjnego Ostoya.

Koneserów, kolekcjonerów, osoby inwestujące w sztukę – wszystkich Państwa zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Licytowane dzieła sztuki – grafiki, obrazy, rzeźby i instalacje – prezentujemy w Galerii na Freta. Serdecznie zapraszamy.