Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Maja Berezowska

Dom Aukcyjny Ostoya zaprasza na aukcje, podczas których licytujemy obrazy polskich i zagranicznych twórców. Aukcje, na których pojawia się Maja Berezowska cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem koneserów sztuki, kolekcjonerów oraz inwestorów. Obrazy artystki można licytować stacjonarnie oraz online.

Wszystkie obrazy, grafiki oraz plakaty licytowane podczas naszych aukcji prezentujemy w Galerii Zajączka w Warszawie. Do wizyty w Galerii zachęcamy przede wszystkim oferentów, którzy planują licytację online. Autentyczność każdego eksponatu potwierdzamy nim ten trafi na aukcję, dzięki czemu macie Państwo pewność, że wszystkie dzieła są autentyczne.

Maja Berezowska – Obrazy i Twórczość

Polska malarka, graficzka, karykaturzystka i scenografka. Autorka, która już przed wojną zyskała sławę dzięki subtelnym grafikom o tematyce erotycznej. De facto, wzniosłość ludzkich uczuć oraz akt miłosny stanowiły stałe motywy jej twórczości przez całe życie.

W 1956 roku wydano Piórka Jana Sztaudyngera z ilustracjami Mai Berezowskiej, co uznano za symptom politycznej odwilży i nadchodzących zmian.

Wydarzeniem, które wywarło ogromny wpływ na życie autorki była publikacja na łamach Ici Paris serii karykatur pt. Miłostki słodkiego Adolfa, dotyczących Hitlera. Wkrótce po wydaniu tego numeru gazety autorka została oskarżona o karalną obrazę głowy państwa, z powództwem urzędowym wystąpiła ambasada niemiecka w Paryżu. Autorka została skazana na karę grzywny, która wyrokiem sądu apelacyjnego została obniżona do symbolicznej kwoty. Niemiej jednak, publikacja karykatur wpłynęła na losy Mai Berezowskiej podczas II Wojny Światowej, podczas której Berezowska została oficjalnie uwięziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, z wyrokiem kary śmierci właśnie za znieważenie Adolfa Hitlera.

Maja Berezowska nie przestała tworzyć nawet w obozie, gdzie wykonywała portrety współwięźniarek i utrwalała sceny z życia obozowego. Była także autorką kukiełek i strojów dla aktorów do obozowych szopek bożonarodzeniowych.