Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Obrazy Joanny Sarapata

Polska artystka urodziła się 16 lutego 1962 r. w Warszawie. W 1983 wyjechała do Paryża, gdzie ukończyła studia w paryskim L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts. Brała udział w wielu wystawach w prestiżowych galeriach sztuki. Od ponad 20 lat jej prace wystawiane są na całym świecie w europejskich i amerykańskich galeriach sztuki, między innymi przez galerie w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii czy Japonii. W swoich prywatnych zbiorach obrazów prace Joanny Sarapata posiadają takie gwiazdy, jak Madonna czy Elton John. Oprócz malarstwa w jej dorobku znajdują się także realizacje z zakresu grafiki, sztuki plakatu i scenografii.

Głównym tematem jej malarstwa jest akt kobiecy

Od lat domeną twórczości Joanny Sarapaty pozostaje akt kobiecy. Artystce udało się uchwycić zagadkę i tajemnice kobiecej natury. Najczęściej przedstawia kobiety silne i niezależne, a zarazem niezwykle wrażliwe. Twórczość artystki stanowi subiektywny przewodnik po kobiecej naturze, przedstawia jej złożoność i nieobliczalność. W pracach malarki widzimy wszystko co składa się na esencję kobiecości, marzenia, ale także wahania, smutki i niepokoje. Artystka podkreśla, że maluje emocjami. Sarapata nie ukrywa fascynacji kobiecym ciałem, jednak nagość na obrazach nie jest ani wstydliwa ani nieprzyzwoita. Portretowane na obrazach kobiety często nie mają oczu, z których instynktownie próbujemy odczytać emocje. U Joanny Sarapaty to właśnie ciało, jego ułożenie, poza i gest wyrażają kobiece nastroje, ukryte pragnienia i rozterki.

Prace artystki powstają zazwyczaj na kartonie. Maluje temperą, gwaszem, akwarelą, tuszem, pędzlem lub piórkiem, co sprawia, że jej obrazy są lekkie i ulotne.

Po latach spędzonych zagranicą, w 2011 roku wraz z przyjaciółką Sarapata otworzyła przy ulicy Pięknej w Warszawie Galerię Sarapata, gdzie można odwiedzić stałą ekspozycję jej prac oraz samą artystę. Inne możecie Państwo nabyć na naszych aukcjach.

Kolekcjonerów i pasjonatów zachęcamy również do zapoznania się z obrazami Tamary Łempickej.

Dzieła Joanny Sarapaty – wybrane wystawy indywidualne

Polska artystka Joanna Sarapata, absolwentka paryskiej L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, zyskała uznanie dzięki odkrywczemu podejściu do sztuki wyrażania kobiecych emocji i pragnień. Niezwykły talent Polki potwierdza obecność jej malowideł w najbardziej prestiżowych galeriach świata, a także na salonach i w domach wielu znanych postaci, takich jak śpiewak Jose Carreras czy aktorka Rossy de Palma.

Obrazy, które namalowała Joanna Sarapata, zaczęły pojawiać się początkowo tam, gdzie tworzyła artystka. W 1987 jej prace prezentowała galeria D’art Contemporain w Saint Tropez we Francji, kilka lat później kobiece akty spod pędzla polskiej malarki pokazywała francuska galeria Bybelos. Kolejne wystawy organizowały francuska Galeria Carre D’or (1994, 1996, 1997) czy Galeria Chantal Nobel.

Joanna Sarapata - artystka znana na świecie

Tworzone najczęściej na płótnie bądź kartonie obrazy Joanny Sarapaty cechują się delikatnością, lekkością pastelowych barw i wyczuwalnym nastrojem pełnym niedopowiedzeń, który zachęca do refleksji nad zagadką dotyczącą sedna kobiecości. Właśnie niepowtarzalna specyfika twórczości polskiej artystki sprawiła, że jej prace wystawiano także w Monako (Galeria Mona Liza), Hiszpanii (Ibiza Galeria del Arte Contemporain), Japonii (SoHo Art Gallery), we Włoszech (Galeria Venezia) oraz w Niemczech, USA, Szwajcarii, Dubaju, Chinach, Korei, a nawet na Karaibach. W 1998 roku jej obrazy trafiły do Polski, wystawiały je Galeria Sztuka Kraków czy Polswiss Art Warszawa. W 2017 roku powstał też salon wystaw pod nazwą Sarapata art Gallery.

O talencie, kunszcie i szczególnej wrażliwości umożliwiającej artystce portretowanie kobiet na najwyższym poziomie świadczy także jedno z najważniejszych wyróżnień świata sztuki. Mianowicie w 1986 roku Joanna Sarapata zdobyła główną nagrodę w konkursie na plakat, który zorganizowała i przeprowadziła Akademia Sztuk Pięknych w Paryżu. Kolejne cenne wyróżnienie otrzymała w 1996 roku, kiedy to wygrała konkurs zrealizowany pod egidą opery paryskiej.