Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Nikifor Obrazy

Nikifor Krynicki (właściwie Epifaniusz Drowniak) – polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu. Urodzony 21. maja 1895 roku w Krynicy, zmarły 10. października 1968 roku w Foluszu.

Osobom niezwiązanym z rynkiem dzieł sztuki Nikifor kojarzy się przede wszystkim z jedną z ostatnich ról Krystyny Feldman w filmie Mój Nikifor, opartym na autentycznych wydarzeniach historii spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego z Marianem Włosińskim, późniejszym opiekunem prawnym artysty.

Nikifor, czyli obrazy sztuki naiwnej

Szacuje się, że podczas swojego życia Nikifor namalował ponad czterdzieści tysięcy obrazków, z których żaden nigdy się nie powtórzył. Na tym polegała wielkość artysty, który nigdy nie kopiował obrazków, a zawsze malował z pamięci. Głównie malował to, co widział podczas swojej wędrówki po Łemkowszczyźnie. Na jego obrazkach i obrazach widniały więc elementy lokalnej architektury, krajobrazy, kościoły, stacyjki, ulice miast czy górskie stoki. Nikifor lubił również tworzyć postaci świętych.

Nikifor był samotnikiem. Żył w nędzy, przez większość życia uważany za osobę niepełnosprawną intelektualnie. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Obsesyjnie pasjonowało go malarstwo. Swoje dzieła sztuki tworzył na wszystkim, co się do tego nadawało – nierzadko na pudełkach po papierosach oraz innych kartonikach. Pod koniec życia Epifaniusz Drowniak został doceniony i uznany na całym świecie. Do dziś uważa się go za jednego z najwybitniejszych prymitywistów, mistrzów sztuki naiwnej.

Interesując się sztuką Nikifora warto wiedzieć, że entuzjastyczne opnie środowiska artystycznego nie przyczyniły się do wzrostu popularności dzieł Nikifora, który przez długi czas nie znajdował nabywców na swoje prace. Dziś jego obrazy są bardzo chętnie kupowane przez kolekcjonerów sztuki.

Nikifor Krynicki w Domu Aukcyjnym Ostoya

Osoby zainteresowane pracami jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą Domu Aukcyjnego Ostoya. Podczas naszych aukcji licytujemy również prace innych znanych i cenionych polskich artystów, takie jak obrazy Beksińskiego oraz obrazy Kantora.