Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Bolesław Cybis

Malarz, rzeźbiarz, rysownik i grafik tworzący w nurcie tradycjonalistycznym lat 20. i 30. XX wieku. Artysta czynny w Warszawie i Stanach Zjednoczonych. Początek jego drogi twórczej wyznaczały zainteresowania rzeźbiarskie, do których Cybis wrócił po osiedleniu się w Ameryce. Natomiast okresem uznawanym za przełomowy w kształtowaniu się postawy twórczej artysty były studia w pracowni Pruszkowskiego. Bolesław Cybis przyłączył się do grona studentów Pruszkowskiego, którzy w 1925 roku utworzyli Bractwo św. Łukasza wzorowane na cechu rzemieślniczym. Kierując się zasadami estetyki swojego mistrza, jak i pozostałych członków Bractwa Cybis poszukiwał inspiracji w sztuce muzealnej, dążył do perfekcji warsztatowej i opanowania dawnych technik malarskich.

Obrazy Cybisa powstawały w oparciu o normy holenderskiego realizmu oraz tradycji wczesnego renesansu. Tradycjonalistyczna postawa reprezentowana przez Bolesława Cybisa znalazła odzwierciedlenie przede wszystkim w stylizowanych według szesnastowiecznych wzorów wizerunkach łowickich chłopów. Obrazy łowickich chłopów Cybisa tworząc cykl „Typy łowickie”.

Od ok. 1934 roku Bolesław Cybis zajmował się głownie malarstwem monumentalnym. Wraz z Janem Zamojskim wykonał fresk Bolesław Chrobry wytyczający granice Polski na Odrze w gmachu Wojskowego Instytutu Geograficznego w Warszawie. W auli Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku Bolesław Cybis wykonał natomiast plafon Polskie niebo.

Bolesław Cybis – Aukcje

Aukcje, na których licytowane są obrazy Bolesława Cybisa cieszą się powszechnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów oraz miłośników sztuki tworzonej w nurcie tradycjonalistycznym. I choć dzieła Cybisa nie często trafiają pod przysłowiowy młotek, kolekcjonerów wyczekujących okazji nie brakuje. Tym bardziej jest nam miło, że Dom Aukcyjny Ostoya ma przyjemność organizować aukcje i licytować obrazy tego wybitnego polskiego malarza.

Wszystkie obrazy przed aukcjami prezentujemy w Galerii Zajączka w Warszawie. Aukcje natomiast organizujemy w trybie stacjonarnym i zdalnym, dzięki czemu możecie Państwo uczestniczyć w licytacji z dowolnego miejsca w kraju i poza jego granicami.