Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Kantor Obrazy

Tadeusz Kantor – polski malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki. Urodzony 6. kwietnia 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim, zmarły 8. grudnia 1990 w Krakowie.

Na świecie Tadeusz Kantor był znany przede wszystkim jako wybitna osobowość teatry XX wieku, twórca własnej grupy teatralnej oraz spektakli, które do dziś dnia określane są mianem napiętnowanych poetyką kształtowaną poprzez doświadczenia skomplikowanego prywatno-publicznego, galicyjskiego rodowodu artysty. W Polsce Tadeusz Kantor odegrał wiele różnych ról.

Obrazy – Kantor jako malarz

Jako malarz Tadeusz Kantor przez długi czas pełnił funkcję medium. Przetwarzał artystyczne impulsy napływające do Polski z zachodniej Europy i tworzył inspirowane nimi dzieła. Dlatego też jego własna twórczość w tej dziedzinie nie jest postrzegana jako całkowicie samodzielna. Tuż po wojnie Kantor malował obrazy figuratywne charakteryzujące się groteskowo wręcz uproszczonymi postaciami. W późniejszym czasie jego praca twórcza koncentrowała się na dynamicznych kompozycjach, które wyróżniała oszczędna i chłodna kolorystyka.

Druga połowa lat 50. XX wieku to przede wszystkim gwałtownie malowane płótna taszystowskie, szczególnie doceniane w ówczesnym czasie w Paryżu. Później artysta tworzył liczne asamblaże i ambalaże – kompozycje przestrzenne, w ramach których aplikowane na płótna używane, a nierzadko wręcz zniszczone przedmioty codziennego użytku przeistaczały obraz w swoisty relief. W latach 70. i 80. w twórczości malarskiej artysty dostrzega się silny związek z prowadzoną równolegle działalnością teatralną.

Kantor – obrazy w ofercie Domu Aukcyjnego Ostoya

Tadeusz Kantor był jednym z tych twórców, którzy za pośrednictwem sztuki nie tylko wyrażali siebie, ale przede wszystkim kształtowali współczesną sobie rzeczywistość. Kiedy trafiają do domów aukcyjnych Obrazy Kantora zawsze wzbudzają liczne emocje. Wielu kolekcjonerów sztuki pragnie ich w swoich kolekcjach, dlatego nie łatwo je zdobyć. To prawdziwa przyjemność móc oferować Państwu obrazy Kantora, a także dzieła innych wybitnych polskich malarzy, jak obrazy Beksińskiego czy obrazy Malczewskiego.