Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Stara porcelana i ceramika kolekcjonerska, niemiecka, polska i inna

Drobiazgi, bibeloty, niegdyś przedmioty codziennego użytku – dziś warte dużo więcej, niż mogłoby się wydawać. Porcelana artystyczna to precyzyjnie ukształtowane i zdobione wyroby garncarskie, fajansowe i kamionkowe. Znajdują się pośród nich kolekcjonerskie, misternie dekorowane talerze, ozdobne stare figurki, wazony, puzdra i tabakiery z fabryk polskich, niemieckich i rosyjskich.

Porcelana artystyczna i stara ceramika

Stara ceramika zajmuje ważne miejsce w naszej ofercie. W kolekcji porcelany antycznej posiadamy liczne przedmioty – figurki dekoracyjne, drobiazgi codziennego użytku, elementy zastawy stołowej – produkcji krajowej i zagranicznej. Obok bardziej popularnych okazów znajdziecie tu Państwo prawdziwe białe kruki, wyroby niemieckie i holenderskie. Każdy poddany drobiazgowej ekspertyzie, która potwierdza jego autentyczność i wartość rynkową.

Historia porcelany

To z Chin pochodzi najlepsza porcelana – jednak stare polskie i niemieckie wyroby w niczym jej nie ustępują. Współcześnie mają dużą wartość kolekcjonerską, która przekłada się na ceny poszczególnych przedmiotów. Ich zakup można traktować w kategorii inwestycji, przy czym wielu zbieraczy poszukuje rzadkich okazów przede wszystkim ze względu na ich piękno i unikatowy charakter. Szczególnym przykładem oprócz naczyń o charakterze użytkowym są artystyczne formy, jak figurki, świeczniki czy drobne bibeloty, które również mają grono zwolenników.

Stara porcelana polska

Najdłużej działającą fabryką w naszym kraju jest Ćmielów. Jej początki sięgają 1790 r. Stara polska porcelana kolekcjonerska sygnowana tą marką osiąga naprawdę duże ceny, konkurując nawet z produktami niemieckimi czy rosyjskimi. Wazy, talerze czy figurki i bibeloty z Ćmielowa z XIX i początku XX wieku niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wysoką wartość mają oryginalne rzeźby z drugiej połowy XX wieku, które cechują się wyjątkowo piękną formą i doskonałym doborem barw.

Porcelana niemiecka

To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze europejskie produkty, które do dziś uważane są za wzór. Już w 1723 r. w Miśni obok Drezna została znaczona specjalną sygnaturą porcelana niemiecka, która dla wytrawnych kolekcjonerów jest znakiem rozpoznawczym starego i cennego przedmiotu. Z użytkowego punktu widzenia niczym nie ustępują jej naczynia wypalane w polskich manufakturach i przede wszystkim nie wykonuje tak wyjątkowych artystycznie figurek, bibelotów i miniaturek.

Porcelana kolekcjonerska z Rosji

Niedługo później bo już w 1832 r. powstała w Dulowie pod Moskwą manufaktura, która pod 20 latach stała się największym producentem w Imperium Rosyjskim. Stare wyroby sygnowane marką Kuzniecow na naszych aukcjach osiągają ceny przewyższające polskie i niemieckie produkty. Trudno znaleźć typowe elementy ozdobne marki Kuzniecow – tutaj nawet stare kolekcjonerskie figurki porcelanowe mają charakter stricte użytkowy i służą jako jako kufel lub kubek.

Figurki porcelanowe – doskonała inwestycja

Stara porcelana rosyjska oraz pochodząca z manufaktur niemieckich i polskich jest doskonałą formą inwestycji, dlatego żaden z egzemplarzy kolekcjonerskich nie jest traktowany użytkowo. Ich cena jest niebagatelna, dlatego są raczej ozdobą postawioną obok figurek w witrynach lub gablotach i dla swoich właścicieli będą majątkiem gotowym do spieniężenia.

Porcelana artystyczna i stara ceramika w ofercie Domu Aukcyjnego Ostoya

Kolekcjonerów poszukujących unikalnych wyrobów ceramicznych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Możecie to Państwo uczynić za pośrednictwem strony internetowej Domu Aukcyjnego Ostoya lub osobiście. Wszystkie aukcjonowane przedmioty udostępniamy do wglądu w Salonie Aukcyjnym Zajączka w Warszawie.

Kategoria

Cena

Wyświetlanie 1–15 z 867 wyników

Ilość produktów na stronie: