Polecane produkty
Stara ceramika zajmuje ważne miejsce w naszej ofercie. W kolekcji porcelany antycznej posiadamy liczne przedmioty – figurki dekoracyjne, drobiazgi codziennego użytku, elementy zastawy stołowej – produkcji krajowej i zagranicznej. Obok bardziej popularnych okazów znajdziecie tu Państwo prawdziwe białe kruki, wyroby niemieckie i holenderskie. Każdy poddany drobiazgowej ekspertyzie, która potwierdza jego autentyczność i wartość rynkową.
To z Chin pochodzi najlepsza porcelana – jednak stare polskie i niemieckie wyroby w niczym jej nie ustępują. Współcześnie mają dużą wartość kolekcjonerską, która przekłada się na ceny poszczególnych przedmiotów. Ich zakup można traktować w kategorii inwestycji, przy czym wielu zbieraczy poszukuje rzadkich okazów przede wszystkim ze względu na ich piękno i unikatowy charakter. Szczególnym przykładem oprócz naczyń o charakterze użytkowym są artystyczne formy, jak figurki, świeczniki czy drobne bibeloty, które również mają grono zwolenników.
Najdłużej działającą fabryką w naszym kraju jest Ćmielów. Jej początki sięgają 1790 r. Stara polska porcelana kolekcjonerska sygnowana tą marką osiąga naprawdę duże ceny, konkurując nawet z produktami niemieckimi czy rosyjskimi. Wazy, talerze czy figurki i bibeloty z Ćmielowa z XIX i początku XX wieku niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wysoką wartość mają oryginalne rzeźby z drugiej połowy XX wieku, które cechują się wyjątkowo piękną formą i doskonałym doborem barw.
To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze europejskie produkty, które do dziś uważane są za wzór. Już w 1723 r. w Miśni obok Drezna została znaczona specjalną sygnaturą porcelana niemiecka, która dla wytrawnych kolekcjonerów jest znakiem rozpoznawczym starego i cennego przedmiotu. Z użytkowego punktu widzenia niczym nie ustępują jej naczynia wypalane w polskich manufakturach i przede wszystkim nie wykonuje tak wyjątkowych artystycznie figurek, bibelotów i miniaturek.
Niedługo później bo już w 1832 r. powstała w Dulowie pod Moskwą manufaktura, która pod 20 latach stała się największym producentem w Imperium Rosyjskim. Stare wyroby sygnowane marką Kuzniecow na naszych aukcjach osiągają ceny przewyższające polskie i niemieckie produkty. Trudno znaleźć typowe elementy ozdobne marki Kuzniecow – tutaj nawet stare kolekcjonerskie figurki porcelanowe mają charakter stricte użytkowy i służą jako jako kufel lub kubek.
Stara porcelana rosyjska oraz pochodząca z manufaktur niemieckich i polskich jest doskonałą formą inwestycji, dlatego żaden z egzemplarzy kolekcjonerskich nie jest traktowany użytkowo. Ich cena jest niebagatelna, dlatego są raczej ozdobą postawioną obok figurek w witrynach lub gablotach i dla swoich właścicieli będą majątkiem gotowym do spieniężenia.
Kolekcjonerów poszukujących unikalnych wyrobów ceramicznych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Możecie to Państwo uczynić za pośrednictwem strony internetowej Domu Aukcyjnego Ostoya lub osobiście. Wszystkie aukcjonowane przedmioty udostępniamy do wglądu w Salonie Aukcyjnym Zajączka w Warszawie.
Wyświetlanie 1–15 z 866 wyników
PATERKA MOLIERE, Niemcy, Kronach, Rosenthal, 1941
240.00 złWAZONIK, Niemcy, Selb, Rosenthal, 1932
720.00 zł441. PATERA, Niemcy, Tirschenreuth, 1903 – 1940
250.00 złTAŃCZĄCA PARA, Turyngia, Bock-Wallendorf, Fasold & Stauch, po 1903
480.00 złCZTERY TALERZYKI, Niemcy, Selb, Rosenthal, 1926
480.00 zł443. TALERZ MALOWANY W KWIATY, Niemcy, Berlin, KPM, po 1870
200.00 złSERWIS PORCELANOWY „PERŁOWY”, Polska, Ćmielów, ok. 1960
480.00 złWAZKA, Turyngia, Martinroda, ok. 1970
720.00 złTALERZ TOWARZYSTWEM NA TARASIE, Japonia, Arita, k. XIX w.
1,200.00 złFILIŻANKA DO HERBATY, Japonia, poł. XX w.
360.00 złFILIŻANKA DO HERBATY, Japonia, Nagoya, Tashiro Shoten, ok. 1930
360.00 złPUZDRO, Francja, Limoges, XX w.
600.00 złSERWIS DO KAWY, Turyngia, Martinroda, ok. 1970
1,200.00 złPÓŁMISEK, Anglia, Burslem, Samuel Webster Dean, po 1906
360.00 złDZBANEK DO HERBATY, Austria, Wiedeń, k. XVIII w.
1,800.00 zł