Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Jerzy Nowosielski

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, malarz i rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny – Jerzy Nowosielski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów współczesnych, którego charakterystyczny styl łączy postacie ludzkie, akty oraz abstrakcję z tradycją sztuki ortodoksji, wielką tradycją mistycznej teologii malarstwa ikon.

Artysta urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Zmarł 21 lutego 2011 roku również w Krakowie, gdzie spędził praktycznie całe swoje życie. Został pochowany 26 lutego 2011 w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Jerzy Nowosielski – Twórczość na granicy

O twórczości Jerzego Nowosielskiego mówi się, że oscyluje ona na graniczy między tradycją Wschodu a Zachodu, figurą a abstrakcją, malarstwem ikonowym a tradycją awangardową XX wieku. To czyni prace Nowosielskiego tak ciekawymi i niebanalnymi. Podczas, gdy refleksja nad malarstwem ikonowym zaowocowała w twórczości artysty syntetycznie ujętymi figurami i martwymi naturami, pod koniec lat 50. Nowosielski wrócił do abstrakcji, które malował w początkowym okresie twórczości. Jego późniejsze obrazy to przede wszystkim obrazy figuratywne, prymitywizujące w formie, pełne hieratycznych kształtów o mocnym konturze i kolorze ograniczonym do kilku odcieni.

Jerzy Nowosielski – obrazy i aukcje

Jerzy Nowosielski to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych. Jego prace są od wielu lat poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne. Kiedy trafiają na aukcje – obrazy, rysunki i grafiki odzwierciedlające charakterystyczny styl artysty – wzbudzają olbrzymie emocje, także wśród klientów Domu Aukcyjnego Ostoya.

Koneserów i kolekcjonerów, inwestorów – wszystkich Państwa zapraszamy na nasze aukcje, podczas których możecie nabyć obrazy unikalne, które ozdobią Wasze kolekcje. Do zapoznania się z licytowanymi podczas kolejnych aukcji dziełami sztuki zapraszamy w Galerii na Freta.