Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Józef Chełmoński

Przedstawiamy Państwu twórczość Józefa Chełmońskiego – polskiego malarza, urodzonego 7 listopada 1849 roku, nieopodal Łowicza, we wsi Boczki – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Józef Chełmoński wywodził się z rodziny z zamiłowaniem do rysunku. Zapał dla sztuki odziedziczył po ojcu, ale również po dziadku. Jego ojciec, będący jednocześnie wójtem wsi Boczki, grał na skrzypcach, a także malował i wykonywał szkice. Jego dziadek również pasjonował się rysunkiem. To właśnie ojciec i dziadek odegrali znaczną rolę w kształtowaniu twórczych zainteresowań Chełmońskiego.

Józef Chełmoński swoją edukację artystyczną rozpoczął w 1867 roku, kiedy podjął naukę w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Równocześnie studiował sztukę w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona. Po pięciu latach od rozpoczęcia nauki, w roku 1972 Chełmoński wyjechał do Monachium, gdzie podjął trzyletni kurs na Akademii Monachijskiej. Podróż do Paryża w 1875 roku sprawiła, że jego obrazy zyskały ogromną popularność. Tam rozpoczął współpracę z jednym z najważniejszych francuskich pism „Le Monde illustré”. Obrazy Chełmońskiego zachwycały przede wszystkim wiejskim życiem, w którym przedstawiał chłopów przy pracy na polu, a także zwierzęta.

Obrazy Józefa Chełmońskiego

Chełmoński słynie przede wszystkich z pejzaży ukazujących życie polskiej i ukraińskiej wsi. Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi oraz sceny myśliwskie. W realistycznych, nastrojowych pejzażach z wielką wrażliwością odtwarzał kolory przyrody. Sławę przyniosły mu obrazy przedstawiające zwierzęta, w tym obrazy ptactwa – żurawi i przepiórek. Szczególne odzwierciedlenie jego malarstwa stanowiły jednak obrazy koni, które ukazywał z niezwykłą precyzją.Był doskonałym malarzem koni, pędzących z obrazu wprost na widza. Sławę przyniosły mu rozpędzone Czwórki i Trójki.

Chełmoński – Aukcje

Aukcje, na których mówiąc kolokwialnie pod młotek trafia Chełmoński od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników i koneserów sztuki. Aukcje organizowane przez Dom Aukcyjny Ostoya nie stanowią w tym względzie wyjątku. Nazwisko Chełmoński przyciąga uwagę kolekcjonerów z kraju i zagranicy. Dlatego też płótna tego wybitnego artysty wystawiamy na aukcje stacjonarne oraz aukcje online.

Wszystkie obrazy licytowane podczas aukcji organizowanych przez Dom Aukcyjny Ostoya możecie Państwo zobaczyć osobiście odwiedzając Galerię Zajączka w Warszawie

Zachęcamy wszystkich kolekcjonerów i pasjonatów do przejrzenia naszej niezwykłej oferty, w tym zapoznania się również z obrazami Zygmunta Konarskiego