Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Zabytkowe srebra i platery

Bogato zdobione przedmioty użytku domowego były kiedyś wyznacznikiem statusu społecznego. Stare próby srebra odpowiedniego oznaczenia przedwojennego znajdujemy dziś na dawnych cukiernicach, sztućcach, solniczkach, paterach na owoce i innych przyborach do użytku domowego. Nie każdego było stać na tak znamienite materiały. W XIX wieku mniej zamożni mieszczanie wybierali platery warszawskiej firmy Norblin, czyli posrebrzane elementy doskonale imitujące te w całości wykonane z drogiego metalu szlachetnego.

Stare srebra szlachty

Na przełomie XIX i XX wieku często jedyną materialną pamiątką po dawnej świetności szlachty była porcelanowa zastawa i stare srebra wysokiej próby. Oferujemy wiele ówczesnych przedmiotów często z oznaczeniami przedwojennymi. Współcześnie nie mają wartości użytkowej. Są traktowane przede wszystkim jako przedmioty kolekcjonerskie, a jeśli do ich dekoracji użyto szlachetnych kamieni, ich cena jest odpowiednio wyższa.

Platery Norblin mieszczan

Przedmioty użytkowe typowe dla szlachty były dla mieszczan nieosiągalne. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszły platery firmy Norblin. Ta warszawska fabryka odpowiedziała na zapotrzebowanie i wprowadziła na rynek posrebrzane sztućce, cukiernice czy solniczki. Warto dodać, że są równie długowieczne jak ich srebrni kuzyni, czego potwierdzeniem jest fakt, że elementy sygnowane marką Norblin są chętnie poszukiwane przez kolekcjonerów.

Próby srebra z oznaczeniami przedwojennymi

Nie tylko odpowiedniej próby srebrne cukiernice i stare platery Norblin są poszukiwane na aukcjach. Dużym zainteresowaniem cieszą się zawsze papierośnice, tabakiery, tace czy kubki i karafki z inicjałami właściciela lub próby srebra mające oznaczenia przedwojenne fabryki. Szczególnym powodzeniem obok platerów Norblin cieszą się eleganckie sztućce, świeczniki i lichtarze, które mają wiele współczesnych zastosowań.

Inwestowanie w stare próby srebra

Przedmioty wykonane ze starej i wysokiej próby metalu szlachetnego są więcej warte niż materiał, z którego je wykonano. Cukiernice czy sztućce z oznaczeniami przedwojennymi są doskonałym depozytem posiadającym dodatkową wartość estetyczną i historyczną.

Przemyślany zakup pozwala na spieniężenie inwestycji po kilku latach, bo coraz więcej osób szuka interesujących i niepowtarzalnych elementów dla swoich domów. Warto również przeszukiwać strychy i pchle targi, bo być może znajdziemy tam komplet starych platerów Norblin, wysokiej próby cukiernice i solniczki z oznaczeniami przedwojennymi.

Od czego zależy cena zabytkowych sreber?

To, ile zapłacimy lub ile zarobimy, sprzedając stare, zabytkowe srebra i platery, zależy od wielu czynników. W grę chodzi m.in. czystość kruszcu – to czy przedmiot został w całości wykonany ze srebra – oraz masa przedmiotu. Platery są na ogół mniej wartościowe niż przedmioty w całości wykonane ze szlachetnych metali, choć trudno to traktować jako regułę. Dodatkowymi, subiektywnymi czynnikami decydującymi o wartości antycznego przedmiotu jest:

  • rok produkcji,
  • nazwisko złotnika,
  • rodzaj przedmiotu,
  • bogactwo zdobienia przedmiotu,
  • historia danego zestawu, patery,
  • przedwojenne oznaczenie próby kruszcu.

Antyczne srebra w naszej kolekcji: Platery i srebra

Stare metale szlachetne to nasza pasja. W ofercie posiadamy niezwykłe obiekty z najlepszych wytwórni oraz rzadkie eksponaty od uznanych złotników, jak sztućce czy cukiernice. To przedmioty o bogatej historii, które z pewnością wzbogacą Państwa kolekcję i uczynią ją jeszcze ciekawszą.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących poszczególnych eksponatów zachęcamy do zapoznania się z ich szczegółowym opisem, a następnie do kontaktu. Specjaliści Domu Aukcyjnego Ostoya z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania.

Wyświetlanie 1–15 z 2637 wyników

Ilość produktów na stronie: