Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Tadeusz Borowski

Dom Aukcyjny Ostoya przedstawia prace Tadeusza Borowskiego. Tadeusz Borowski urodził się 12 maja 1901 r. w Zaleszczykach (obecna Ukraina). Przed II wojną światową uczył się malarstwa w szkole Józefa Mehoffera w Krakowie. W okresie studiów nawiązał kontakty z innymi artystami m.in. z Henrykiem Uziembło i Jadwigą Simon-Pietkiewicz. W czasie II wojny światowej pracował jako malarz artysta w Sztabie 2 Armii Wojska Polskiego. W 1948 r. przyjechał do Mrągowa gdzie osiadł na stałe. Podjął pracę jako nauczyciel rysunku w miejscowym gimnazjum. Po wielu latach pracy na rzecz upowszechniania sztuki, w 1967 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 grudnia 1982 r.

6 maja 1952 r. wspólnie z Henrykiem Gudelisem założył Państwowe Ognisko Plastyczne w Mrągowie. Był instruktorem plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Mrągowie i wychowawcą kilku pokoleń plastyków amatorów.

Tadeusz Borowski obrazy

Uprawiał głównie grafikę i rysunek, a także malarstwo sztalugowe, jak sam określał – w duchu późnego impresjonizmu. W okresie studiów tworzył projekty witraży. Inspirowała go przyroda i krajobraz ukraiński, a zwłaszcza architektura cerkiewna i bogactwo wyposażenia świątyń. Za swoją twórczość otrzymał dwie nagrody wojewódzkie. Przed wojną wystawiał swoje prace wraz z Jadwigą Pietkiewicz i Łamem w Zaleszczykach i Czerniowcach (Rumunia). Po wojnie jego prace można było oglądać m.in. w Poznaniu, Warszawie, Kaliszu, Gnieźnie, Rawiczu. W 1973 r. z okazji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego otwarta została w Mrągowie retrospektywna wystawa dorobku twórczego Tadeusza Borowskiego. W 1975 r. powtórnie otwarto ją w Węgorzewie.

W naszej galerii prezentujemy ekspozycję wyboru malarstwa dawnego jak i współczesnego. Serdecznie zachęcamy wszystkich kolekcjonerów i pasjonatów do przejrzenia naszej niezwykłej oferty, w tym również do zapoznania się z obrazami Piotra Tymochowicza.