Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Edvard Munch

Autor jednego z najczęściej reprodukowanych w kulturze masowej obrazów, prekursor ekspresjonizmu, malarz i grafik – Edvard Munch urodził się 12 grudnia 1863 roku w Løten i zmarł 23 stycznia 1944 roku w Aker. Edvard był drugim dzieckiem lekarza wojskowego Christiana Muncha i Laury Bjølsen. Matka artysty zmarła na gruźlicę, kiedy ten był jeszcze dzieckiem. Klika lat później na gruźlicę zmarła również starsza siostra Muncha. Zetknięcie ze śmiercią najbliższych wywarło ogromny wpływ na rozwój duchowy i artystyczny malarza, co można zaobserwować w tematyce jego dzieł. Motyw śmierci jest motywem obecnym w twórczości norweskiego ekspresjonisty.

Edvard Munch – Obrazy inne niż wszystkie

O Munchu mówi się, że pod wieloma względami był artystą nowatorem. Dotyczy to w szczególności dziedziny grafiki, której technikę znacznie rozwinął. Zapisał się w historii jako pierwszy artysta, który zastosował na szeroką saklę grafikę barwną.

Styl artystyczny Muncha jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania także przez mniej wprawionych znawców sztuki. Na pierwszy plan wychodzi silny kontur i płynna secesyjna linia. Charakterystyczny dla jego płócien jest również zróżnicowany koloryt. Prace, które powstały po 1909 roku odznaczają się jaśniejszą paletą.

Twórczość Edvarda Muncha wywarła bardzo silny wpływ na malarstwo europejskie początku XX wieku. W sztuce Młodej Polski Munch zaznaczył swoją obecność dzięki pracom Przybyszewskiego i Weissa.

Edvard Munch – obrazy i aukcje

Obrazy Edvarda Muncha stanowią łakomy kąsek dla kolekcjonerów i miłośników sztuki, dlatego też kiedy trafiają na aukcje osiągają bardzo wysokie ceny. To jednak nie zniechęca licytujących – posiadanie w prywatnej kolekcji płótna sygnowanego nazwiskiem Edvard Munch to prawdziwy zaszczyt.

Licytujących zainteresowanych udziałem w kolejnych aukcjach Domu Aukcyjnego Ostoya zachęcamy do osobistego zapoznania się z oferowanymi dziełami. Wszystkie płótna i grafiki prezentujemy w Galerii na Freta. Zapraszamy do współpracy. Jednocześnie przypominamy Państwu, iż aukcje Domu Aukcyjnego Ostoya są otwarte dla oferentów licytujących zdalnie.