Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Andy Warhol

Andy Warhol to jeden z artystów, którego twórczość i osoba do dnia dzisiejszego budzi kontrowersje. Przez jednych uważany za geniusza, przez innych za odtwórcę bezsprzecznie przeszedł do historii sztuki, na kierunek rozwoju której wywarł ogromny wpływ.

Urodzony 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburghu jako Andrew Warhola był chorowitym chłopcem, którego ze względu na liczne dolegliwości matka starała się chronić przed zagrożeniami, w konsekwencji ograniczając jego kontakty społeczne z rówieśnikami. Miejsce zabaw z rówieśnikami w dzieciństwie Warhola zajęła sztuka – kolarze tworzone ze zdjęć wyciętych z kolorowych gazet oraz rysunki.

W 1949 roku Warhol z dyplomem pittsburskiego Carnegie Mellon University wyjechał do Nowego Jorku. Reszta to już historia… Talent młodego artysty został szybko zauważony, co zaowocowało licznymi zleceniami i angażami. Warhol zaczął publikować swoje ilustracje w magazynach, tworzył reklamy, a nawet ilustracje do opowiadań Trumana Capote’a. W późniejszych latach współpracował z teatrem i wytwórniami muzycznymi.

Czas prawdziwego sukcesu

Prawdziwy przełom w artystycznej karierze Andy Warhola przyniósł dopiero rok 1962. Wtedy odbyły się dwie wystawy jego prac – w galeriach w Los Angeles i Nowym Jorku. Artysta prezentował prace wykonane przy użyciu swojej ulubionej techniki – serigrafii. Prezentowane prace, takie jak „Dyptyk Marylin”, „100 butelek Coca-Coli” czy „100 banknotów dolarowych” miały jedną cechę wspólną – podnosiły do rangi sztuki amerykańską kulturę popularną, która dotychczas była kontestowana i tępiona w kręgach artystycznych. Wystawy Wahrola stanowiły pod tym względem swoisty manifest, w rezultacie którego nikt nie był już w stanie w taki sam sposób spojrzeć na opakowanie puszki Campbell czy proszku Brillo.

Andy Warhol – obrazy i aukcje

Twórczość Andy Warhola nie wymaga sygnatury – to obrazy stanowiące podpis sam w sobie. I choć pop-art współcześnie nie jest niczym nowym prace Warhola wciąż intrygują i inspirują, a kiedy trafiają na aukcje osiągają niebanalne ceny.

Kolekcjonerów sztuki, miłośników twórczości Andy Warhola, osoby traktujące dzieła sztuki jako inwestycję – zapraszamy Państwa na aukcje do Domu Aukcyjnego Ostoya. Wszystkie obrazy, które będą licytowane na kolejnych aukcjach prezentujemy w Galerii na Freta. Zachęcamy do zapoznania się z nimi osobiście.