Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka urodziła się w Warszawie 16 maja 1898 roku. Polka, Żydówka, niezwykła kobieta i malarka. Inteligentna manipulatorka z cechami zalotnej i zachłannej kochanki na drodze ku własnym celom oraz karierze. Jej obrazy mają w swoich kolekcjach Madonna, Barbra Streisand i Jack Nicholson. Na aukcjach malarstwo Tamary Łempickiej osiąga zawrotne ceny. Wśród najdrożej sprzedawanych artystek uplasowała się na trzecim miejscu. Jej prace są masowo reprodukowane w formie obrazów i wydruków, także na tapetach, serwetnikach, biżuterii, kartach do gry i na czym tylko można sobie wyobrazić.

Tamara Łempicka - królowa art deco

Chętnie przedstawiała klasyczne tematy – portrety i akty, wykorzystując przy tym doświadczenia kubizmu. Z czasem uznano je za najbardziej reprezentatywny przejaw malarstwa art déco. Początkowo krytyka podkreślała głównie to, że Tamara Łempicka malowała amazonki, jak to wówczas określano kobiety homoseksualne. Pokazywała je bardzo odważnie. Jeden z krytyków pisał: “modelki Tamary Łempickiej to kobiety nowoczesne. Nie znają hipokryzji i wstydu w kategoriach moralności burżuazyjnej. Są opalone i ogorzałe od wiatru, a ich ciała sprężyste (…)” Jej geometryzujące i głęboko erotyczne portrety to efekt romansu sztuki klasycznej z rozwijającym się modernizmem. Tamara czerpała wiele z osiągnięć wielkich mistrzów i w doskonały sposób operowała techniką malarską, tworząc wyidealizowane, mocno sensualne sylwetki swoich modeli. W rozpropagowaniu sztuki artystki pomagała jej siostra Liliana, która znajdowała się w komisji przyjmującej prace na wystawę w 1922 roku w Salonie Jesiennym w Paryżu. Sztuka Łempickiej stała się sławna, a ona zaczęła coraz lepiej zarabiać na swoich dziełach.

W Polsce znajduje się kilkanaście jej obrazów, można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Obrazy Tamary Łempickiej były eksponowane w Polsce rzadko, m.in. na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1928 roku, a także na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy „Wyprawa w dwudziestolecie”, wyeksponowało jeden obraz Tamary Łempickiej, Znużenie (Kobieta siedząca na krześle) z 1927. Od 2014 obraz Tamary Łempickiej Martwa natura z 1949 jest w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Nasz Dom Aukcyjny Ostoya miewa przyjemność oferować prace tej niezwykłej malarki. Zachęcamy kolekcjonerów do zapoznania się również z obrazami Joanny Sarapata.