019. Alfred NICKISCH

3,600.00

ŚNIEŻNE KOTŁY W KARKONOSZACH

Olej, płótno; 50,5 x 60,5 cm

Sygnowany p.d.: Nickisch

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 4000 – 5000

Aukcja 222, 13.05.2023

Alfred NICKISCH

1872 Biskupice (Bischdorf) – 1948 Bamberg

Malarz i grafik; pejzażysta nazywany „malarzem Karkonoszy”. Uczył się we wrocławskiej Kunstschule u Carla Ernsta Morgensterna. Wspólnie z profesorem i grupą kolegów wyjeżdżał na plenery malarskie. Studia kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruche u Carlosa Grethe i Victora Weishaupta. Jeździł nad Morze Północne, odwiedzał znaną kolonię artystów na wyspie Sylt. Po powrocie na Śląsk, w latach 1898-1909 wiele czasu spędzał w górach, mieszkając zimą w karkonoskich schroniskach. Przez jakiś czas mieszkał w Trzebnicy, a w 1917 osiadł w Szklarce. Był współzałożycielem Związku Artystów Śląska (1908) i Stowarzyszenia Św. Łukasza w Szklarskiej Porębie (1922). Podróżował do Włoch (1922); w latach 1932-1945 mieszkał w dawnym domu swego nauczyciela C. E. Morgensterna w Wilczej Porębie k. Karpacza. Później przeniósł się do Bambergu. Malował krajobrazy odwiedzanych krajów i okolic, przede wszystkim widoki Sudetów i Karkonoszy, widoki Szrenicy i Śnieżnych Kotłów, pejzaże Przedgórza Sudeckiego, terenów Śląska.