George LAMBERT

ŚWIĘTOWANIE POKOJU, 1744

Olej, płótno dublowane; 81 x 111 cm

Na ołtarzu napis: NUNC EST BIBENDUM / NUNC PEDE LIBERO / PULSANDA TELLUS / 5 APPRILIS 1744

Napis na ołtarzu jest cytatem z Horacego (w tłumaczeniu na polski: Trzeba więc pić, niech zadrży ziemia od pląsów.

George LAMBERT

1700 Kent – 1765 Londyn

najznakomitszy pejzażysta 1 poł. XVIII w. Malował też portrety. Urodził się w Kent, Studiował malarstwo u Warnera Hassellsa i Johna Woottona. Wpływ na jego styl wywarli też Gaspar Poussin i Salvatore Rosa. Malował też dekoracje sceniczne dla londyńskich teatrów Lincoln’s Inn Fields Theatre i Covent Garden. Był przyjacielem Williama Hogartha i członkiem towarzystwa, „Old Slaughter’s”. Był członkiem Towarzystwa Artystów Wielkiej Brytanii, wystawiał z nim w 1761 r. i w trzech następnych latach. W tym samym okresie uczestniczył w wystawach Akademii. W 1765 roku on i inni członkowie odłączyli się i utworzyli Incorporated Society of Artists of Great Britain, którego został wybrany pierwszym prezesem. We współpracy z Samuelem Scottem Lambert namalował serię pejzaży East India House