Mieszko (Mieczysław) JABŁOŃSKI

4,020.03

MARTWA NATURA

Olej, tektura; 70 x 72

Sygnowany p.d.: M. Jabłoński

1892 Lublin – 1965 Kraków

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1912-1914, 1918-1920) w pracowni Jacka Malczewskiego. W okresie 1915-1918 odbył kilka podróży zwiedzając Ukrainę i Rosję. W 1925 r. wyjechał na prywatne stypendium do Francji, a następnie na stypendium rządowe do Włoch. Na stałe mieszkał w Krakowie. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg (1932-1934) reprezentującego kolorystyczną orientację.  Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie. Od 1950 r. pełnił funkcję adiunkta w macierzystej krakowskiej ASP. Wystawiał głównie w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Zakres tematyczny malarstwa Jabłońskiego obejmował pejzaże, martwe natury, akty i sceny rodzajowe. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Lublinie.