143. Włodzimierz ZAKRZEWSKI

8,000.00

SŁONECZNIKI

Olej, sklejka; 76 x 100 cm

Sygnowany p.d.: W. Zakrzewski / 19(…)

Na odwrocie: W Zakrzewski / 196; 5 / Freta 5; 382; papierowa drukowana nalepka z numerem katalogowym: 430.; ślad po nalepce wystawowej

Wczesna praca artysty

Cena wywoławcza 8000

Estymacja 15000 – 20000

Aukcja 217, 19.11.2022

Włodzimierz ZAKRZEWSKI

1916 Petersburg – 1992 Warszawa

Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął już w latach gimnazjalnych. Następnie kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa pod kierunkiem E. Butrymowicza. W czasie II wojny światowej przebywał w Związku Radzieckim – w latach 1941-1942 uczył się w Moskwie, projektował plakaty i malował obrazy o tematyce wojennej. Po wojnie wrócił do kraju; w latach 1950-1952 był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach następnych całkowicie poświęcił się malarstwu. Podczas częstych podróży – m.in. do Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych – malował pejzaże i weduty z wielu odwiedzanych miast. Wystawiał dużo, tak w kraju jak i za granicą – w Sofii, Budapeszcie, Dreźnie, Paryżu, Rzymie, Mediolanie – zbierając pochlebne recenzje krytyków. Po wystawie w Paryżu pisano o nim: malarz czuły na materię i barwę wystawia bezpretensjonalne płótna, zadumane, pełne wigoru w fakturze, świadczące o żywej reakcji na światło.