140. Karl Heinz HARTMANN-OELS

750.00

FIGURA I CZERWONY PRZEDMIOT, 1970

Akwaforta barwna, papier; 62 x 43 cm (arkusz)

Sygnowany ołówkiem pod ryciną: 8/25 Figur und roten Objekt…. KH Hartman – Oels 70

Cena wywoławcza 400

Estymacja 600 – 800

Aukcja 217, 19.11.2022

Karl Heinz HARTMANN-OELS

ur. 1928 Bierutowo

Malarz i grafik niemiecki. Przybrał przydomek Oels do nazwiska od niemieckiej nazwy Oleśnicy. Studiował najpierw matematykę i fizykę na uniwersytecie w Tybindze, a następnie grafikę na Akademii Sztuki w Berlinie, pod opieką profesorów H. Uhlmann i Jean Mammer. Związany ze środowiskiem akademickim do 1968 roku. Jako grafik nawiązał współpracę z galeriami we Włoszech. W 1972 roku przeniósł się na stałe do Włoch. Mieszka i tworzy w San Miniato w Toskanii. Opracował metodę graficzną, która polega na realizacji wycinanych i osobnych kształtów, które można łączyć na tej samej blasze w różnych próbach kompozycyjnych, aż do uzyskania pożądanej kombinacji chromatyczno-strukturalnej.