094. Erno ERB

30,000.00

PROCESJA

Olej, tektura; 50 x 70 cm

Sygnowany p.d.: Erno Erb

Wyjątkowy obraz w twórczości malarza. Pokazujący w pełni skalę jego talentu.

Cena wywoławcza 30000

Estymacja 40000 – 60000

Erno ERB

1878 Lwów – 1943 Lwów

Mieszkał we Lwowie, przez pewien czas w Truskawcu. Był samoukiem, osiągnął jednak dużą biegłość w malarstwie. Rysował pastelami, a najczęściej malował kompozycje olejne o bogatej, grubej fakturze, które krytyka porównywała z obrazami Maxa Libermanna. Malował motywy wiejskie, charakterystyczne typy chłopów ukraińskich i Żydów, portrety, martwe natury i pejzaże. W okresie międzywojennym wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz w Warszawie, zaś w roku 1929 wziął udział jako artysta nie zrzeszony w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, zbiorach Żydowskiego Instytutu w Warszawie, w Muzeum Historycznym w Krakowie, Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie, Lwowskiej Galerii Obrazów.