ZEGAR W TYPIE RELIGIEUSE, Vincenti & Cie, 2 poł. XIX w.

9,440.00

Drewno, fornir, mosiądz; 69,5 x 46 x 19,5 cm

Mechanizm sygnowany: 4303 | 9 | medal: MEDAILLE D`ARGENT | VINCENTI | & Cie | 1855 | 10 | 10
Stan zachowania: brak zwieńczenia, ubytki i odwarstwienia mosiężnej inkrustacji.

Firma Vincenti & Cie powstała w roku 1831 z wytwórni mechanizmów założonej w roku 1822 w Montbeliard, przez Korsykanina Jeana Vincenti. Ostatnia wzmianka o działalności firmy pochodzi z roku 1890, kiedy miała siedzibę w Paryżu na rue des Arquebusiers. Szafka zegara dekorowana markieterią w stylu Boulle`a we wzór roślinny oraz aplikacjami i listwami z mosiądzu. U góry zaokrąglona z przerywaną mosiężną listwą – naczółkiem z rozetą. Boki wklęsłe – przeszklone. Skrzydło drzwiczek zegarowych w formie przeszklonej, mosiężnej ramki, wypełnionej w świetle u dołu postacią amorka z kluczem i owieczką. Tarcza mosiężna okrągła, z polem środkowym wypełnionym emalią, z rozmieszczonymi na obwodzie emaliowanymi plakietami z ręcznie malowanymi rzymskimi cyframi godzinowymi. Podziałka minutowa również postaci emaliowanych plakiet (rozmieszczonych co 5 minut).