ZEGAR KOMINKOWY, Austria, 1. ćw. XIX w.

7,080.00

Drewno, emalia, mosiądz, szkło; 40 x 29,2 x 12,5 cm

Mechanizm bicia godzin i półgodzin.
Na prostokątnej plincie wspartej na czterech nóżkach wznosi się obudowa zegara składająca się z trapezoidalnej podstawy wyciętej półkoliście od frontu i z tyłu przechodzącej w lwie łapy. Na niej wznosi się stojący prostokąt zwieńczony leżącym prostokątem. Zegar o powściągliwej dekoracji empirowej z mosiężnymi: apliką przedstawiającą głowę Meduzy umieszczoną na tle skrzydeł i gałęzi palmowych oraz pasem listków obiegających front i boki obudowy. Tarcza emaliowana z cyframi arabskimi i podziałką minutową. Okrągłe pole środkowe dekorowane giloszowaniem. Soczewka wahadła utworzona przez ażurową rozetę z wici roślinnej.

Stan zachowania: nieznaczne spękania emalii, niewielkie ubytki forniru.