125. Franciszek STAROWIEYSKI

2,800.00

HALUCYNA, 1978

Projekt kostiumu do spektaklu ‘Oni Stanisława Ignacego Witkiewicza w teatrze Ateneum w Warszawie

Ołówek, akwarela, srebrna farba, papier; 40 x 26 cm (w świetle p-p)

Sygnowany, opisany u góry: Halucyna / P.TERLECKA / FS / 1678; opis u dołu: Piotr Paradowski r. 1975 – „Oni St.I. Witkiewicz – teatr „Ateneum Warszawa

 Cena wywoławcza 2800

Estymacja 3400 – 3800

Franciszek STAROWIEYSKI

1930 Bratkówka – 2009 Warszawa

Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-1952), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk. Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z kultowych polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych oraz grafiki książkowej, projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji – od grafiki artystycznej po malarstwo olejne i ścienne. Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej. Jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. Był pomysłodawcą i realizatorem spektakli Teatru Rysowania w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej.

182 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

18 maj 2019 | sobota, godz: 17:00