176. Eryk LIPIŃSKI

450.00

ZWIĄZEK PAŃSTW MARSHALLOWSKICH, 1948

Tusz, piórko, akwarela, 22 x 16,5 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: erl 48

Cena wywoławcza 200

Estymacja 800- 900

177 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

17 listopad 2018 | sobota, godz: 17:00

Eryk LIPIŃSKI

1908 Kraków1991

Polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (głównie teatralny, ale także i filmowy), a także jeden z prekursorów polskiego komiksu. Studiował grafikę na warszawskiej ASP oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Był także eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Był znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi, głównie z okresu I Rzeczypospolitej. Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci telewizyjnych. Był autorem niemal legendarnego komiksu Stary zegar z 1957 roku oraz trzech zeszytów z serii Przygody pancernych i psa Szarika (1970-1971).