Błażej Iwanowski

4,600.00

  • PAŁAC ŁAZIENKOWSKI – SALA SALOMONA
  • Olej, płótno; 59,7 x 73 cm

    Sygnowany p.d.: Błażej Iwanowski

Błażej Iwanowski początkowo uczył się rysunku u F. Rolińskiego, W. Dymitrowa i B. Kowalewskiego. W latach 1907-10 studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem J. Kauzika i M. Kotarbińskiego, a w latach 1910-12 w Szkole Sztuk Pięknych u St. Lentza. Należał do wielu ugrupowań artystycznych, był m.in. członkiem grupy Zachęta, Zespół, Niezależni, Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Od roku 1921 prezentował swoje obrazy na wystawach w warszawskiej Zachęcie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Poznaniu i Sopocie. Malował wnętrza, motywy architektoniczne, rzadziej sceny rodzajowe.

Sala Salomona to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie głównej budowli w Łazienkach Królewskich – Pałacu na Wyspie (lub na Wodzie). Dekorowana była dwoma obrazami z lat 1788-1793, autorstwa Marcella Bacciarellego: Przeniesienie Arki Przymierza Świątyni Jerozolimskiej i Ofiara Salomona oraz plafonem – Sen Salomona i malowidłami w fasetach

(Wizyta Królowej Saby, Sąd Salomona i Narada Salomona z królem Hiramem nad budową świątyni jerozolimskiej), a także supraportami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha przedstawiającymi: delfina, salamandrę, pawia oraz lwa. Pod postacią Salomona ukazany został król Stanisław August Poniatowski. Wnętrze zostało spalone przez Niemców w roku 1944. Z oryginalnej dekoracji zachowały się jedynie trzy supraporty. Prezentowany na naszej aukcji obraz przedstawia ścianę wschodnią z płótnem Bacciarellego Ofiara Salomona oraz ścianę południową z arkadowym przejściem do Rotundy.