Jan STĘPIEŃ

3,795.00

ZBROJOWNIA W MUZEUM CZARTORYSKICH, 1924

Olej, płótno; 75 x 64,5 cm
Sygnowany l.d. (sygnatura ryta w masie malarskiej): Jan Stępień |1924 (Muz. Czartoryskich)
Powyżej sygnatury dedykacja: Kochanemu Stachowi | w dowód serdecznej przyjaźni, J. Stępień Kraków, 1925

Obiekt dostępny w Galerii na Freta
Warszawa, Freta 25 Jan Stępień rozpoczął edukację artystyczną w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W 1914 roku wstąpił jako ochotnik do Legionów. W następnym roku został ciężko ranny w bitwie pod Pakosławiem. W czasie rekonwalescencji, którą odbywał w Moskwie, kontynuował naukę w Szkole Rysunku Fiodora Rerberga. W 1918 roku rozpoczął naukę malarstwa w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Stanisława Lentza i Miłosza Kotarbińskiego. Jego naukę znów przerwała wojna, tym razem polsko-bolszewicka. W 1920 roku w stopniu kaprala kawalerii 3 Pułku Ułanów artysta wziął udział w bitwie warszawskiej. W latach 1920-1925 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów – Jacka Malczewskiego, Ignacego Pieńkowskiego, Wojciecha Weissa. Po studiach powrócił do rodzinnej Policzny. W 1928 roku Stępień na zaproszenie baronów Kronenbergów przeprowadził się do Włocławka. We Włocławku w latach międzywojennych malował polichromie w katedrze i kościele OO. Franciszkanów p. w. Wszystkich Świętych, portrety dostojników kościelnych, obrazy religijne a także ulubione konie w stadninach i na poligonie 14 Pułku Piechoty. W czasie okupacji artysta nie opuścił miasta, pracował fizycznie jako kamieniarz i malarz. Szkicował ważne wydarzenia, które później posłużyły mu do obrazów ilustrujących II wojnę światową. W 1945 roku wziął udział w pierwszej po wojnie wystawie plastyki we Włocławku. Od 1952 roku należał do Grupy Kujawskiej. Malował tematy religijne, portrety, sceny rodzajowe, batalistyczne, pejzaże, martwe natury w konwencji realistycznej. W twórczości artysty, który był kawalerzystą, często pojawiają się konie. W ostatnim okresie twórczości skupił się przede wszystkim na obrazach batalistycznych – scenach z dawnej i najnowszej historii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Miał też wystawy indywidualne we Włocławku i w Warszawie. W trzydziestą rocznicę śmierci artysty została otwarta w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku retrospektywna wystawa pt. Jan Stępień (1895-1976) – malarz wszechstronny.