Józef BRODOWSKI (młodszy)

48,300.00

Z WIATYKIEM, 1882
Olej, płótno, 67 x 102 cm
Sygnowany p.d.: Józef Brodowski 1882
Obraz wzmiankowany w: Sprawozdanie Komitetu ZSP w Królestwie Polskim za rok 1882, s. 17, 19. J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w TZSP w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław 1969, s. 36.

Józef BRODOWSKI (młodszy) 1828 Warszawa – 1900 Warszawa Syn malarza Antoniego. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1844- 1851) pod kierunkiem Rafała Hadziewicza i ukończył ją z wyróżnieniem. W 1853 roku uzyskał stypendium i wyjechał wraz z Wojciechem Gersonem do Petersburga gdzie kontynuował studia pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Po ukończeniu akademii w 1857 roku otrzymał stypendium zagraniczne, wyjechał do Paryża i uczęszczał tam do pracowni batalisty H. Verneta. Głównym tematem obrazów Brodowskiego był koń, malował także kompozycje z motywem bydła, historyczno-batalistyczne (czerpał wątki m.in. z Pamiętników Paska), rodzajowo-wojenne (z okresu walk z Krzyżakami) i rodzajowe (z czasów saskich).