Włodzimierz PRZERWA-TETMAJER

52,900.00

SIANOKOSY – ODPOCZYNEK
Olej, płótno; 82 x 101 cm
Sygnowany p.d.: WT

Włodzimierz PRZERWA-TETMAJER
1862 Harklowa – 1923 Kraków Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, po czym studiował malarstwo w Akademii wiedeńskiej (1882) u Ch. Griepenkerla, w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (z przerwami w latach 1875-95) u Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Leopolda Loefflera i Jana Matejki, a także w Monachium u A. Wagnera i w paryskiej Académie Colarossi. Po uzyskaniu stypendium cesarskiego przebywał w Rzymie. Po powrocie mieszkał w Krakowie, gdzie miał pracownię. Od 1890 często przebywał w Bronowicach pod Krakowem, a w 1895 zamieszkał tam na stałe. Ożenił się z córką tamtejszego gospodarza Anną Mikołajczykówną. Był pierwowzorem postaci Gospodarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego Wesele. Od roku 1897 był członkiem i uczestnikiem wystaw Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Był także jednym z założycieli Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901), członkiem i wiceprezesem grupy Zero. Malował barwne sceny rodzajowe, głównie o tematyce wiejskiej i pejzaże. Zajmował się grafiką, ilustracją książkową, scenografią oraz malarstwem ściennym. Jego dziełem jest, m.in. polichromia kaplicy Św. Trójcy w katedrze na Wawelu. (…) aczkolwiek w dorobku Tetmajera przeważa kierunek ludowy, nie ogranicza się artysta bynajmniej do tej sfery, ale ogarnia całą dziedzinę malarskiego kunsztu, (…) ma na swe usługi niemal wszystkie dziedziny malarstwa i we wszystkich przedstawia się jako majster pierwszorzędnego talentu. (…) Włodzimierz Tetmajer (…) jest także portrecistą – i jak we wszystkich dziedzinach, tak i w tej talent jego stworzył dzieła niepośledniej wartości. (J. Czernecki, Włodzimierz Tetmajer, Kraków 1911, s. 5 i s. 12).