WIERNOŚĆ WG ANNIBALE CARRACCI
Litografia barwna, karton; 44,5 x 43 cm (arkusz)
Sygnowane z płyty l.d.: A. Carracc.; p.d.: N. Strixner del.
1000
Johann Nepomuk STRIXNER
1782 Altötting – 1855 Monachium
Niemiecki rysownik i grafik. Studiował grafikę w Monachium od 1797 r. u Johanna Jakoba Dornera I. W 1803 roku został zatrudniony w galerii elektora do wykonania serii rycin wg Rafaela. Opanował wówczas technikę litografii. W 1808 r. opublikował tekę litografii wg Dürera, która stała się wzorem dla ilustratorów XIX w. Przyczyniła się też do spopularyzowania nowej techniki, udowadniając jej przydatność zarówno w grafice reprodukcyjnej, jak artystycznej.