Jan GRUBIŃSKI

9,634.00

  • PEJZAŻ Z SOSNAMI
  • Olej, płótno; 64,2 x 102 cm
    Sygnowany l.d.: J. Grubiński

GRUBIŃSKI Jan (1874-1945) Artysta przez rok (1896-1897) studiował w pracowni Jacka Malczewskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Potem kontynuował naukę w Paryżu. Po powrocie do kraju mieszkał w Warszawie. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i tam wystawiał swoje obrazy. Malował przede wszystkim olejne pejzaże przedstawiające widoki lasu o różnych porach dnia lub nocy.
Znany jako twórca nastrojowych widoków, w prezentowanej kompozycji w różowych światłach zachodzącego słońca ujął artysta piaszczyste zbocze skraju lasu. Wysokie, wolno rosnące sosny odbijają rudawo-złotą korą ostatnie promienie, żarząc się czerwienią. Pełen ciepła nastrój letniego wieczoru wywołuje u widza spokój i poczucie odprężenia.