Malarz europejski

11,500.00

Portret mężczyzny z medalem Aleksandra i Za gorliwość na wstędze orderu św. Andrzeja, przed 1840

Olej, płótno naklejone na tekturę, 80 x 66,5 cm

Na szyi portretowanego widnieje rosyjski złoty medal Za Gorliwośćustanowiony grudniu 1801 r przez cara Aleksandra I. Na awersie wyobrażał on głowę cara prawym profilem w otoczeniu napisów. Medal występował w trzech rozmiarach – 65, 50 i 28 mm. Noszony był na szyi na wstążce Orderu Św. Andrzeja (błękitnej), lub wstęgach orderów św. Jerzego (za specjalne zasługi wojenne), św. Anny, św. Aleksandra Newskiego oraz św. Włodzimierza. Mógł być złoty (czasami na specjalny rozkaz cara wysadzany diamentami) lub srebrny. Odznaczano nim ludzi spoza arystokracji i szlachty – kupców, chłopów, mieszczan, artystów za różnorakie usługi na rzecz państwa. Za panowania cara Aleksandra I (do roku 1825) złotym medalem odznaczono około 1000 osób, a srebrnym około 800. Wydaje się, że na prezentowanym obrazie sportretowano Rosjanina. Jego tożsamość pozostaje niewiadoma. Realistyczny styl malarstwa, przekonująca charakterystyka niemłodej twarzy, na której skupiła się uwaga malarza, umiejętne oddanie detali (jedwabna kamizelka, bambusowa laska ze srebrną gałką), dyskretne operowanie światłem, które modeluje twarz i dłonie czyni z prezentowanego obrazu doskonały przykład portretu epoki Biedermeier.

SKU: 361552 Kategorie: ,