IKONA – ZBAWICIEL, Rosja, XVIII w.

9,200.00

Tempera, deska; basma i wieniec – mosiądz; 30 x 25,5 cm
Stan zachowania: brak szpong, ubytki i wgniecenia w częściach mosiężnych. Spękania i wykruszenia warstwy malarskiej.
Na odwrocie wyryte napisy.
Zbawiciel – tzw. Spas opliecznyj w ujęciu popiersiowym, jest wariantem przedstawienia Chrystusa Pantokratora, zapoczątkowanym przez wizerunki umieszczane w medalionach. Niektórzy badacze twierdzą, iż jest to samodzielny typ ikonograficzny wywodzący się od wizerunku Chrystusa Chalke, umieszczonego nad bramą Chalke w pałacu cesarskim w Konstantynopolu.

SKU: 361068 Kategorie: ,