IKONA – MATKA BOSKA POCIESZYCIELKA WSZYSTKICH STRAPIONYCH, Rosja, XVIII w.

5,175.00

Tempera, deska; wieniec – mosiądz; 31,3 x 25,6 cm
Stan zachowania: wykruszenia warstwy malarskiej na krawędziach oraz przy kowczegu. Spękania warstwy malarskiej. Brak szpong.
Na odwrocie napis ryty oraz pisany piórem.
Istnieje kilka wariantów ikony, z których najczęściej przedstawiane są trzy, wzorowane na cudotwórczych ikonach z Moskwy i Petersburga. Pierwsza ikona Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych zasłynęła cudami w Moskwie w roku 1688, kiedy siostra patriarchy Joachima została dzięki niej uleczona. Od tego czasu zaczęto wykonywać jej kopie. Znajdowała się ona w cerkwi Przemienienia na Ordynce. Około roku 1710 w związku z przeprowadzką dworu carskiego do Petersburga siostra Piotra I – Natalia zabrała ze sobą ikonę z cerkwi na Ordynce; choć nie wiadomo czy oryginał, czy kopię, jednakże obie były nadal uważane za cudotwórcze. Ikona zabrana przez carównę, przechowywana była w cerkwi przy jej petersburskiej rezydencji. Po śmierci Natalii budynek przeznaczono na przytułek, przy którym nadal znajdowała się cerkiew z ikoną. Trzecia ikona z groszami, znajdowała się w Petersburgu w kaplicy przy fabryce szkła i zasłynęła po raz pierwszy w roku 1888.

SKU: 361065 Kategorie: ,