IKONA – MATKA BOSKA KRZEW GOREJĄCY, Rosja, 1. poł. XIX w.

8,050.00

Tempera, deska, złocenie; 37,5 x 30 cm
Stan zachowania: przetarcia złoceń, uszkodzenia warstwy malarskiej przy dolnej krawędzi, drobne spękania.
Na odwrociu napis – nazwisko zamawiającego ikonę, nazwa ikony i cena.
Wizerunek Matki Boskiej o bardzo skomplikowanej symbolice teologicznej. Jedna z najstarszych ikon tego typu znajduje się od 1390 roku w Soborze Zaśnięcia Bogurodzicy na moskiewskim Kremlu, gdzie przywieziona została przez palestyńskich mnichów. Ikona ma chronić dom od pożarów i uważana jest za patronkę strażaków.

SKU: 361064 Kategorie: ,