WOJCIECH WEISS

4,370.00

RENIA SZYJĄCA, 1909

Akwarela, papier; 30 x 21 cm
Sygnowany ołówkiem l.d.: WW
Na odwrocie owalna pieczęć z faksymile podpisu Wojciecha Weissa
i napisem w otoku: ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA • DOM ARTYSTY.
Pod pieczęcią numer: 000528. W prawym dolnym rogu napis ołówkiem: 1909.
Prezentowana praca powstała w tzw. okresie japońskim, o którym czytamy:
„Dążąc do uchwycenia istoty japonizmu w sztuce Weissa, napotykamy na
trudność jednoznacznego ujęcia wielopłaszczyznowego zjawiska inspiracji
i adaptacji dalekowschodnich wzorów. Diagonalne układy pejzaży kolejowych,
ostra kolorystyka, wyraźne uderzenia pędzla, zakratowania, ptasia perspektywa,
ciasny kadr, graficzny kontur, stenograficzne ujęcie ruchu, motywy typu kachoga
i nawiązania do wizerunków bijin-ga – to cechy twórczości artystów japońskich,
które na stałe wpisane są w dzieła Wojciecha Weissa. Fascynacja kulturą
Dalekiego Wschodu sprawia, że dzieło artysty naznaczone jest japońskim
geniuszem formy, wyrażającym się poprzez prostotę, przypadkowość i sugestię.
Wnikliwa obserwacja natury, będąca podstawą estetyki japońskiej, obecna
jest w jego pejzażach, studiach roślin i zwierząt, notatkach zmiennych stanów
atmosfery i przemijających pór roku, które, niczym japońskie haiku, ukazują
emocjonalno-filozoficzne zespolenie z naturą.” (Ten krakowski japończyk…..
Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa. Katalog wystawy,

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2008, s. 142.

SKU: 360997 Kategorie: ,