STEFAN PĄGOWSKI

1,725.00

BRAMA KRAKOWSKA W LUBLINIE, 1964

Akwarela, papier; 40,7 x 28,8 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p.d.: S. Pągowski 64
Obraz pochodzi od rodziny artysty.
Najmłodszy z braci Pągowskich, artystyczne uzdolnionego rodzeństwa pochodzącego z Łowicza: jego braćmi byli Zdzisław Pągowski (1909-1976) artysta plastyk i Zygmunt Pągowski (1905-1974) – lekarz, humanista. Działacz społeczny i patriota, architekt ze specjalnością ochrony i renowacji zabytków, zdolny grafik – tę dziedzinę sztuki uprawiał ze szczególnym upodobaniem. W tym zakresie chętnie wykonywał prace na rzecz Koła Wychowanków SSO w Łowiczu. W swoich opracowaniach wzorował się przede wszystkim na zabytkach architektury i sztuki z terenu Łowicza i regionu łowickiego. Na pracach często umieszczał emblemat łowicki. Był gorącym wielbicielem sławnego architekta, wychowanka szkoły łowickiej – Stanisława Noakowskiego. Współpracował ze stacją naukową MOBN w Łowiczu, a ponadto z łowickim muzeum i Miejską Biblioteką Publiczną, wspierając te instytucje doradztwem i pomocą w organizacji imprez. Pochowany na cmentarzu katedralnym w Łowiczu. [na podstawie: Gdy Polak w Polaku jest orzeł…. Rzecz o sławnych Łowiczanach, Łowicz, 2006, s. 68-69]

SKU: 361002 Kategorie: ,