046. Władysław LAM

3,000.00

UŚMIECHNIĘTA DZIEWCZYNKA

Pastel, papier; 31 x 25 cm)

Sygnowany p.d.: Lam. W.

Na odwrocie piórem: Autentyczność po(t) Lam / Helena Zurłaczkiewiczowa (?); ołówkiem: Helena Zurłaczkiewiczowa (?) / (…); 1893 -1984 Władysław Lam

Wczesne dzieło artysty, w stylistyce młodopolskiej

Władysław LAM

1893 Konjic – 1984 Gdańsk

Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Mehoffera. W okresie międzywojennym wykładał rysunek na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. Po wojnie osiadł na Wybrzeżu, prowadził katedrę rysunku, malarstwa i rzeźby na Politechnice Gdańskiej, uczył także w sopockiej PWSSP. Brał udział w wystawach międzynarodowych, miał też liczne wystawy w Polsce. Członek ugrupowań Świt, Plastyka, Awangarda. Uprawiał malarstwo, rysunek, techniki graficzne, teorię malarstwa i rysunku przedstawił w kilku publikowanych książkach. Tematami jego prac był pejzaż, kompozycje figuralne, portrety. Po 1956 r malował obrazy zaliczane do abstrakcji aluzyjnej.

Cena wywoławcza 1000

Estymacja 3000 – 4000

Aukcja 196, 10.10.2020