044. Józef MEHOFFER

6,000.00

ZUCHWAŁY OGRODNIK II, 1912

Akwaforta, papier; 23 x 32 cm (arkusz)

Sygnowany ołówkiem p.d.: Mehoffer

Stan: papier zażółcony, przycięty u góry, rozdarcia, zacieki

W twórczości graficznej Mehoffera Zuchwały ogrodnik zajmuje szczególne miejsce, bowiem występuje w nim wyraźnie wątek osobisty. Przedstawiony ogród jest ogrodem w Jankówce (który był własnością Mehoffera w latach 1900-1919), uwiecznionym przez artystę w obrazie olejnym. Mehoffer umieścił w ogrodzie portret żony oraz wprowadził symboliczną postać śmierci. Można poprowadzić paralelę między przesłaniem Zuchwałego ogrodnika a przenikającym sztukę ogrodów arkadyjskim mitem Et in Arcadia ego.

Cena wywoławcza 6000

Estymacja 7000 – 8000

Aukcja 196, 10.10.2020