050. Jan Kanty GUMOWSKI

200.00

DOM MIESZCZAŃSKI NA PRZEDMIEŚCIU LUBLINA, 1917

Litografia, papier; 39 x 55,5 cm (arkusz)

Sygnowany z kamienia l. d.: Dom mieszczański na przedmieściu Lublina / JGumowski

Z teki: Lublin

Cena wywoławcza 200

Estymacja 250 – 280

Jan Kanty GUMOWSKI

1883 Krościenko – 1946 Kraków

Malarz, rysownik, grafik. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera, K. Laszczki, jako stypendysta Czartoryskich naukę uzupełniał we Włoszech 1911-12, w Monachium 1913-14 i w Paryżu. Malował portrety, pejzaże, a zwłaszcza zabytki architektoniczne. W latach 1915-1928 wydał kilka tek litograficznych z widokami zabytków architektury polskiej. W czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów potem osiadł w Krakowie.

Aukcja 196, 10.10.2020