Polecane produkty
To z Chin pochodzi najlepsza porcelana – jednak stare polskie i niemieckie wyroby w niczym jej nie ustępują. Współcześnie mają dużą wartość kolekcjonerską, która przekłada się na ceny poszczególnych przedmiotów. Ich zakup można traktować w kategorii inwestycji, przy czym wielu zbieraczy poszukuje rzadkich okazów przede wszystkim ze względu na ich piękno i unikatowy charakter. Szczególnym przykładem oprócz naczyń o charakterze użytkowym są artystyczne formy, jak figurki, świeczniki czy drobne bibeloty, które również mają grono zwolenników.
Najdłużej działającą fabryką w naszym kraju jest Ćmielów. Jej początki sięgają 1790 r. Stara polska porcelana kolekcjonerska sygnowana tą marką osiąga naprawdę duże ceny, konkurując nawet z produktami niemieckimi czy rosyjskimi. Wazy, talerze czy figurki i bibeloty z Ćmielowa z XIX i początku XX wieku niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wysoką wartość mają oryginalne rzeźby z drugiej połowy XX wieku, które cechują się wyjątkowo piękną formą i doskonałym doborem barw.
To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze europejskie produkty, które do dziś uważane są za wzór. Już w 1723 r. w Miśni obok Drezna została znaczona specjalną sygnaturą porcelana niemiecka, która dla wytrawnych kolekcjonerów jest znakiem rozpoznawczym starego i cennego przedmiotu. Z użytkowego punktu widzenia niczym nie ustępują jej naczynia wypalane w polskich manufakturach i przede wszystkim nie wykonuje tak wyjątkowych artystycznie figurek, bibelotów i miniaturek.
Niedługo później bo już w 1832 r. powstała w Dulowie pod Moskwą manufaktura, która pod 20 latach stała się największym producentem w Imperium Rosyjskim. Stare wyroby sygnowane marką Kuzniecow na naszych aukcjach osiągają ceny przewyższające polskie i niemieckie produkty. Trudno znaleźć typowe elementy ozdobne marki Kuzniecow – tutaj nawet stare kolekcjonerskie figurki porcelanowe mają charakter stricte użytkowy i służą jako jako kufel lub kubek.
Stara porcelana rosyjska oraz pochodząca z manufaktur niemieckich i polskich jest doskonałą formą inwestycji, dlatego żaden z egzemplarzy kolekcjonerskich nie jest traktowany użytkowo. Ich cena jest niebagatelna, dlatego są raczej ozdobą postawioną obok figurek w witrynach lub gablotach i dla swoich właścicieli będą majątkiem gotowym do spieniężenia.
Wyświetlanie 1–15 z 872 wyników
WĘDROWIEC, Turyngia, Rudolstadt, Ernst Bohne, ok. 1900
600.00 złROKOKOWA PARA, Turyngia, Rudolstadt, Ernst Bohne, ok. 1900
480.00 złALEGORIA MALARSTWA, Turyngia, Rudolstadt-Volstedt, Clemens Triebner, po 1895
600.00 złPUTTO Z LASKĄ, Turyngia, Rudolstadt, Ackermann & Fritze, po 1908
240.00 złCHŁOPIEC W OSIEMNASTOWIECZNYM STROJU, Turyngia, XIX / XX w.
360.00 złALEGORIA MALARSTWA, Turyngia, Rudolstadt-Volkstedt, Triebne, Ens & Co, ok. 1895
360.00 złMŁODZIENIEC Z WINOGRONAMI, Turyngia, Bock-Wallendorf, Fasold & Stauch, po 1903
480.00 złMAŁY PTASZNIK, Turyngia, Sitzendorf, Alfred Voigt, po 1918
480.00 złPARA W UKŁONIE, Turyngia, Rudolstadt, Ackermann & Fritze, po 1908
600.00 złDWOJE PASTERZY, Turyngia, Bock Wallendorf, Fasold & Stauch, po 1903
480.00 złDWOJE PASTERZY, Turyngia, Sitzendorf, Alfred Voigt, po 1918
1,200.00 złWALTORNISTA, Niemcy, Selb, Rosenthal, 1923
1,080.00 złPUTTA-ZŁOTNICY, Turyngia, Scheibe-Alsbach, po 1962-72
360.00 złDZIEWCZYNA Z WACHLARZEM, Turyngia, Rudolstadt, Volkstedt, po 1945
480.00 złMŁODY DUDZIARZ, Turyngia, Rudolstadt, Ernst Bohne, ok. 1900
360.00 zł